Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Do Rejowca powróciła zniszczona wystawa

Udało się odnowić i znowu udostępnić wystawę poświęconą Karolowi Wojtyle i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycja wróciła na miejsce w Rejowcu, gdzie wcześniej została zniszczona.

Wystawa zatytułowana „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” powróciła do Rejowca, gdzie prezentowana jest przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza.

Jej autorami są: Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prezentacja wystawy została zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Oddziałem Okręgowym w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W nocy z 21 na 22 listopada została zniszczona przez nieznanych sprawców. Wówczas organizatorzy obiecali, że wystawa wróci i tak się stało.

W specjalnym oświadczeniu IPN napisał:

„Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie. Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński, to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom.

Niezwykle przykre jest to, że do takiego czynu doszło w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W 2020 r. miało również dojść do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, które została przełożona ze względu na epidemię COVID-19.

Żadne akty wandalizmu nie powstrzymają popularyzowania wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach. Dlatego wystawa ponownie pojawiła się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu. Będzie również prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy