Rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie poprowadził 1 grudnia rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
W rozważaniach przypomniał, że pierwsze uniwersytety były dziełem chrześcijańskiej Europy. Dojrzewały w klimacie kultury opartej na podstawach biblijnych, połączonych z elementami greckiej filozofii i rzymskiego prawa. Od tych korzeni nie sposób się odciąć w imię żadnych nowoczesnych teorii, zwłaszcza jeżeli przekraczają one granice szacunku dla życia i godności ludzkiej. Jeżeli w jakimś miejscu może zostać ocalona chrześcijańska świadomość kultury europejskiej, to sale badawcze i wykładowe uniwersytetu katolickiego są właśnie takim miejscem.
Rektor KUL nawiązał też do roli, jaką pełni katolicka uczelnia, przywołując słowa Jana Pawła II wygłoszone 6 czerwca 1979 roku w orędziu do wspólnoty akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, noszącego dzisiaj Jego imię. „Instytucja uniwersytetu jest jednym z arcydzieł kultury. [...] Uniwersytet [...] nowożytny, ma swoją genealogię wspólną z Kościołem, bo w pewnym sensie o to samo chodzi Kościołowi i uniwersytetowi”.
Gdy papież św. Jan Paweł II podkreślał wspólne cele Kościoła i uniwersytetu, nie miał na myśli kontrolowania w jakiś sposób przez władze kościelne wolności badań naukowych, która jest przywilejem każdej wyższej uczelni. Chodziło mu natomiast o wspólne dążenie obu tych instytucji do poszukiwania i głoszenia prawdy.
- W przypadku uniwersytetu katolickiego ta służba zawsze będzie odbywała się w świetle deklaracji Jezusa i tego, że jest On drogą, prawdą i życiem. Nie należy tego traktować jako ograniczenia, ale jako szansę zgłębienia prawdy, która się objawiła, dając światu i człowiekowi istotny punkt odniesienia. Jest on bardzo potrzebny wśród wszelkich postmodernistycznych relatywizmów, sugerujących, że nie tylko poznanie, ale nawet istnienie jakiejkolwiek obiektywnej prawdy jest niemożliwe - zauważa ks. prof. Mirosław Kalinowski.
W rozważaniu do Apelu Jasnogórskiego rektor KUL odniósł się również do momentu w jakim się znajdujemy, a jest nim przedednie Świąt Bożego Narodzenia, czasu upamiętniającego narodzenie się Twórcy chrześcijańskiej cywilizacji miłości, Jezusa z Nazaretu.
- Jako pracownicy i studenci naszej lubelskiej Alma Mater, zobowiązujemy się, że będziemy nadal strzec kultury, którą zapoczątkowały te wyjątkowe narodziny w Betlejem. Kultury nieskrępowanego poszanowania prawdy; kultury budującej cywilizację miłości i dialogu; kultury pięknego i czystego słowa; kultury będącej pomostem między tradycją i współczesnym światem - zadeklarował ks. prof. Mirosław Kalinowski.