Kilka lat temu w Dziale Edukacji Muzeum Wsi Lubelskiej zrodziła się myśl o podjęciu próby lepszego udostępnia ekspozycji osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu, teraz projekt został zrealizowany.
W 2018 roku podjęto się realizacji zadania, które nosiło tytuł "Inne Spojrzenie". Powstała wtedy specjalna trasa zwiedzania przygotowana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. W tym roku lubelski skansen wykonał kolejny krok w stronę wyrównywania szans. Niespełna tydzień temu zakończono realizację projektu "Ręce Pełne Słów", dedykowanego osobom głuchym. Prace nad nim trwały ponad pół roku i były możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Tablice z kodem QR dla niesłyszących.Osoby głuche w większości nie posługują się językiem polskim, dlatego kluczem do wykonania tego zadania stał się język migowy i prawidłowe oznakowanie terenu. Po naradach i konsultacjach ze środowiskiem samych zainteresowanych ze stowarzyszenia Migiem przez Świat, plan zaczął nabierać realnych kształtów. W specjalnie zaprojektowanych, pozostających w harmonii z wiejską architekturą drewnianą, zamykanych oprawach, umieszczono tabliczki informacyjne o obiektach. Na tabliczkach, oprócz krótkiego tekstu w językach polskim i angielskim, zamieszczone są kody QR. Uruchamiając je za pomocą smartfona można obejrzeć film z udziałem tłumacza Polskiego Języka Migowego i lektora. Dla osób słabosłyszących w dole ekranu umieszczone są napisy w języku polskim. W ten sposób doposażono 58 obiektów we wszystkich sektorach Muzeum.
Takie rozwiązanie umożliwia osobom głuchym bezpośredni dostęp do informacji bez konieczności wynajmowania przewodnika i tłumacza języka migowego.
Kolejnym elementem zadania są drogowskazy, które pojawiły się na terenie Muzeum. Dzięki nim łatwiej obrać kierunek wędrówki po rozległym, ponad 20-hektarowym terenie. Nie będzie już wątpliwości, jak dojść do Dworu Ziemiańskiego, na Powiśle, do karczmy czy sklepiku. Ważnym elementem projektu są piktogramy, dla których inspiracją były pierwowzory z... - British Museum. Piktogramy te pojawiają się również w Recepcji budynku. Zgromadzone na jednej tablicy wyjaśniają w uproszczonej formie zasady zwiedzania.
Nowe zmiany pozwolą osobom głuchym na pełne i co ważne samodzielne korzystanie z tego, co oferuje Muzeum Wsi Lubelskiej i choć były planowane z myślą o niepełnosprawności słuchu, pracownicy Muzeum zapewniają, że będą służyć wszystkim zwiedzającym.