Ks. Berezecki: Izolatorium w Nałęczowie to miejsce powrotu do zdrowia

Mimo optymistycznie brzmiących statystyk dotyczących zakażeń koronawirusem - nadal wiele osób potrzebuje zaawansowanego leczenia.

Czym jest izolatorium? - To miejsce poza szpitalne, w którym przebywają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19 lub podejrzenie zachorowania. Osoby przebywające w izolatorium nie wymagają hospitalizacji, ale też nie mogą z różnych przyczyn przebywać w domu na kwarantannie - mówi ks. Leszek Berezecki, kapelan nałęczowski sanatoriów.

Jego choroba rozpoczęła się pod koniec października. - Miałem nadzieję, że lecząc się w domu i przebywając w izolacji, dam jakoś radę z chorobą. Ale niestety saturacja znacznie spadła poniżej normy, wzmógł się kaszel, utrzymywała się wysoka temperatura i trudności w oddychaniu. Po konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym postanowiłem wezwać pogotowie. Po dwóch godzinach byłem już na oddziale szpitala w Puławach. Tam przez osiem dni tlenoterapii oraz przyjmowania fachowych leków mocno osłabiony, ale już bez objawów zakażenia zostałem wypisany ze szpitala i skierowany na 10 dni do izolatorium w Puławach. I wtedy dowiedziałem się, że od kilku dni działa izolatorium w Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie, gdzie od 20 lat jestem kapelanem. Poprosiłem o przewiezienie mnie właśnie tam. I to był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Te 10 dni w izolatorium ZNP sprawiły, że prawie całkowicie wróciłem do fizycznej sprawności - opowiada ks. Berezecki.

Izolatorium ZNP w Nałęczowie oferuje zakwaterowanie w wygodnych, jednoosobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym i własną łazienką. W pokoju jest radio, telewizor, czajnik elektryczny oraz naczynia do parzenia kawy i herbaty. - Ciepłe, smaczne i obfite posiłki są dostarczane pod drzwi pokoju trzy razy dziennie. Przez całą dobę opieka pielęgniarska, a w razie potrzeby konsultacja lekarska. Nic, tylko zdrowieć, odpoczywać i nabierać sił w chorobie i po chorobie, nie martwiąc się o ryzyko zakażenia domowników czy o inne sprawy życiowe. Jest oczywiście darmowy dostęp do internetu, a więc można też pracować zdalnie. Każdy pokój ma balkon, z którego rozpościera się wspaniały widok na sanatoryjny park, co ma niebagatelnie pozytywny wpływ na psychikę, która też cierpi w chorobie - tłumaczy kapelan nałęczowskich sanatoriów. Pobyt w izolatorium ZNP w Nałęczowie jest całkowicie finansowany przez NFZ. Do izolatorium, także tego w Nałeczowie, może skierować szpital, ale także lekarz rodzinny. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej:www.znpnaleczow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..