Dworzec metropolitalny ma powstać do końca lipca 2022 r. między ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową.
Dworzec metropolitalny zintegruje transport kolejowy i autobusowy, busowy i miejski, stając się centrum komunikacyjnym regionu. - W ramach inwestycji, wokół obiektu powstanie również zupełnie nowy układ drogowy. Wartość kontraktu budowlanego to ponad 231 mln zł. 173 mln wynosi unijna dotacja.
- Po wielu latach starań Lublin będzie miał dworzec na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii. To jedna z największych i najważniejszych inwestycji miasta współfinansowanych ze środków europejskich w tej perspektywie. Zbudujemy w pełni funkcjonalny węzeł, integrujący transport wewnętrzny Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym. To kluczowa inwestycja nie tylko z punktu widzenia miasta, ale także całego regionu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
- Budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego stanowi dla Budimex, który w Lublinie jest aktywnie obecny od ponad 15 lat, kolejne wyzwanie organizacyjne i techniczne. Roboty będą wykonywane jednocześnie na rozległym terenie, a sam budynek dworca, w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, co wymaga od nas szczególnie sprawnej organizacji i koordynacji robót specjalistycznych oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Budynek dworca, a zwłaszcza to, co stanowi o jego oryginalności i nowoczesnym wyglądzie, czyli „słupy - drzewa”, wymagają niezwykłej staranności i precyzji w wykonaniu, aby w pełni osiągnąć efekt zamierzony przez architekta. Jesteśmy dumni i w pełni gotowi do rozpoczęcia tej prestiżowej realizacji nie tylko od strony inżynierskiej, ale także organizacyjnej, tak aby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców związane z prowadzonymi robotami - mówi Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimex S.A.