Nowy numer 11/2024 Archiwum

Nie żyje ks. prof. Andrzej Maryniarczyk

Filozof i metafizyk, kierownik Katedry Metafizyki KUL, redaktor naczelny "Powszechnej Encyklopedii Filozofii", zmarł w wieku 70 lat.

KUL na swoim facebookowym profilu poinformował o śmierci swojego profesora. "Z wielkim żalem informujemy, że dziś odszedł do Pana ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB, wybitny filozof i kierownik Katedry Metafizyki KUL. Modlimy się w jego intencji".

Ksiądz Andrzej Maryniarczyk w 1976 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, na KUL obronił pracę magisterską z katechetyki, a następnie, do 1979 r., studiował na KUL filozofię. W 1983 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy "Metoda separacji a metafizyka", przygotowanej pod kierunkiem o. prof. M.A. Krąpca.

W latach 1980-1987 pełnił funkcję wicerektora i kierownika studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Od 1984 r. prowadził na KUL wykłady zlecone, a trzy lata później został etatowym pracownikiem uniwersytetu. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1992 r. w oparciu o rozprawę "System metafizyki. Analiza przedmiotowo-zbornego poznania". W 1995 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Pełnił funkcje kierownika: Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL, Katedry Metafizyki oraz Zakładu Metafizyki. Od 1999 r. jako redaktor naczelny kierował pracami nad wydaniem "Powszechnej Encyklopedii Filozofii".

Był członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Società Internazionale Tommaso d’Aquino, American Association of Catholic Philosophers i American Association for the Advancement of Science.

Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2008). W 2011 r. uhonorowano go złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W październiku 2020 r. otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy