Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rok 2021 - Rokiem Cypriana Kamila Norwida

Uchwała Senatu RP, dzięki zaangażowaniu lubelskich intelektualistów, zakłada wiele cennych inicjatyw upamiętniających życie i twórczość autora "Czarnych kwiatów".

Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid – jeden z najtrudniejszych i najważniejszych poetów – katolik, papista, niezwykła osobowość i wszechstronny artysta – najpierw zapomniany, odkryty ponownie przez Zenona Przesmyckiego, Wiktora Gomulickiego, Romana Zrębowicza oraz Stanisława Cywińskiego – jest dziś na nowo przypominany, a jego twórczość popularyzowana. Przyczyniło się do tego środowisko znawców jego twórczości, związane zwłaszcza z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. To dzięki osobom i instytucjom związanym z uczelnią katolicką, przed którą od strony Al. Racławickich stoi pomnik wieszcza, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Jest to równoległa inicjatywa do tej podjętej przez Sejm RP.

Inicjatorami Roku Norwidowskiego byli: dr hab. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad Twórczością C. Norwida KUL, prof. Józef Fert, prezes Fundacji Norwidowskiej, dr hab. Tomasz Korpysz, przewodniczący Rady Fundacji „Museion Norwid” i kierownik Pracowni Słownika Języka C. Norwida oraz Jacenty Matysiak, prezes Fundacji „Museion Norwid”. – Działania podjęliśmy już półtora roku wcześniej. W naszej opinii Norwid to tak wybitna postać, która mogłaby przy odpowiednim zaangażowaniu wielu stron połączyć liczne środowiska. Jest on przecież przewodnikiem współczesnej inteligencji – mówi prof. J. Fert.

Uchwała Senatu dotycząca ustanowienia roku 2021 Rokiem Norwida zawiera wiele istotnych treści, które zostały opracowane przez norwidystów z kraju i ze świata.

W środowiskach akademickich krążyła i nadal krąży anegdota, że jedynym współczesnym badaczem, który zrozumiał twórczość Norwida, jest prof. Józef Franciszek Fert, były kierownik Międzywydziałowego Zakładu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida na katolickim uniwersytecie w Lublinie. Istotnie, jego dorobek dotyczący badań nad twórczością Norwida jest ogromny. Właśnie ukazała się nowa książka prof. Ferta „Życie Cypriana Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety. 1821–2021”, która może stanowić niezwykle cenny przewodnik dla czytelnika w różnym wieku. Publikacja spotkała się z dobrym przyjęciem, niebawem ma szansę zostać przetłumaczona na wiele języków, w tym na angielski i chiński.

Rok 2021 - Rokiem Cypriana Kamila Norwida   Publikacja zawiera wiele cennych informacji o życiu i twórczości Cypriana Norwida. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Decyzja Senatu RP to nie tylko jednorazowy uroczysty akt. Zakłada ona bowiem wiele cennych inicjatyw, które mimo ograniczeń związanych z pandemią mają szansę dotrzeć do szerokiego odbiorcy i użytkownika-konsumenta mediów.


Obszerny artykuł na ten temat w 1/2021 papierowym numerze "Gościa Lubelskiego". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy