Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Orszak Trzech Króli w czasach koronawirusa

Przyzwyczailiśmy się już do corocznej manifestacji wiary w uroczystość Objawienia Pańskiego. Czy pandemia totalnie pokrzyżuje wielkie świętowanie?

Uliczne jasełka przyciągały, bez względu na pogodę, i małych i dużych. Każdy chciał choć na chwilę zostać królem. Przejść w pochodzie za Mędrcami ze Wschodu, w koronie. Nawet jeśli była ona tylko papierowa.

Jak będzie wyglądało świętowanie uroczystości Trzech Króli w Lublinie i innych miejscowościach w 2021 r.?

- W ostatnim czasie wszystko jest inne - mówi asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Krzysztof Krzaczek. - W zeszłym roku KSM przejęło organizację orszaku i także i tym razem mamy zamiar go zorganizować. Będzie jednak wyglądał inaczej - zapowiada duszpasterz. 

Z uwagi na panujące warunki, KSM podjęło decyzję o zmianie formuły Orszaku z radosnego przemarszu, na grę miejską. Będzie się ona składała, jak informują organizatorzy, z dwunastu stacji nawiązujących do wydarzeń biblijnych, przy których uczestnicy będą mogli brać udział w związanych z nimi konkurencjach.

Całe wydarzenie w Lublinie rozpocznie się w archikatedrze o  godz 10. Mszą św. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika. Następnie uczestnicy zgłoszą się do rejestracji, by otrzymać regulamin wydarzenia oraz mapy i zostaną zapoznani z zasadami bezpieczeństwa.

Sama gra miejska może rozpocząć się w dowolnym momencie od godz. 11.00 do 13.00. Z powodu obostrzeń grupy będą maksymalnie pięcioosobowe. Każda z drużyn będzie przechodziła trasę w swoim tempie i w dowolnie wybranej kolejności punktów.

- Rodziny zostaną zaproszone m.in. do domu przyjaciół Jezusa, gdzie zaplanowano test na przyjaźń albo na pole pasterzy, gdzie przygotowano specjalne konkurencje farmerskie - zdradza ks. Krzysztof. - Na pewno ci, co lubią się dobrze bawić i chcą fajnie, rodzinnie spędzić ten czas, w takiej formie “orszaku” się odnajdą. 

Wydarzenie zakończy się o 13.00.  

Młodzież z KSM zaprasza do przebrania się za biblijne postaci, by zabawa była jeszcze radośniejsza. - Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie stworzy przestrzeń do bezpiecznej, rodzinnej zabawy, która będzie też okazją do przypomnienia i utrwalenia wiedzy związanej z wydarzeniami zawartymi  w Biblii - podkreśla Anna Matuszewska, rzecznik prasowy KSM AL. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy