Nowy numer 8/2021 Archiwum

Nie płaczemy, żeśmy go stracili, ale dziękujemy Bogu, że go mieliśmy

W archikatedrze lubelskiej pożegnano ks. Józefa Szczypę.

Dziś dziękujemy Bogu za piękne życie kapłana i prosimy, żeby go Chrystus przyjął do radości nieba - mówił, rozpoczynając Mszę żałobną za duszę zmarłego ks. Józefa Szczypy, abp Stanisław Budzik. 

Ksiądz infułat odszedł do Domu Ojca w oktawie Bożego Narodzenia. - Żegnamy dziś kapłana odznaczającego się bogatym życiem duchowym i wielorakim zaangażowaniem w życie naszej archidiecezji - mówił lubelski metropolita. 

Ksiądz Józef Szczypa urodził się 2 grudnia 1939 r. w Puławach. Po maturze rozpoczął formację do kapłaństwa. Świecenia przyjął z rąk bp. Piotra Kałwy w roku 1963. 

Przez 12 lat pracował w parafii kolegiackiej w Zamościu. W 1975 r. powrócił do Lublina, gdzie był krótko wikariuszem u św. Mikołaja. Następnie podjął wiele różnorakich zadań diecezjalnych. Był rektorem kościoła św. Wojciecha i pierwszym dyrektorem Domu na Podwalu. Został później wicerektorem i prefektem w seminarium.

Przez wiele lat pomagał w duszpasterstwie w parafii św. Antoniego w Lublinie. Studiował homiletykę na KUL. Obronił w tej dziedzinie doktorat. Wykładał ją w seminarium i był asystentem w katedrze homiletyki na KUL

Był członkiem Rady Kapłańskiej Kolegium Konsultorów, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego, pełnił funkcję ojca duchownego w seminarium oraz referenta ds. ekumenizmu. Był też egzorcystą. Odznaczony został godnością kanonika gremialnego kapituły archikatedralnej w Lublinie. Od Ojca Świętego otrzymał odznaczenia kapelana Jego Świątobliwości oraz tytuł infułata.

W 2010  r. przeszedł na emeryturę, ale nadal pomagał przy parafii św. Antoniego. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży.

- Powszechnie uchodził za człowieka, który promieniował dobrocią i świętością - podkreślał w homilii abp Stanisław.

Metropolita przywołał także fragment testamentu, w który zmarły umieścił dewizę swojego życia: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję na wzór św. Józefa". - W testamencie opisuje też etapy swojej drogi do świętości - zaznaczał arcybiskup. 

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 14 w parafii pw. św. Józefa w Puławach.

Ciało spocznie na cmentarzu parafii św. Józefa w Puławach (Włostowice).

Wolą zmarłego zapisaną w testamencie jest, aby "nie wydawać pieniędzy na wieńce i kwiaty". "Proszę je przeznaczyć na cel charytatywny” - napisał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama