GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Miłość motywuje do bycia dobrym

Lubelska parafia, której patronują Józef z Maryją i Jezusem, przeżywała swoje coroczne święto. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Bab.

Tegoroczne świętowanie to też 30. rocznica pierwszej Mszy św. odprawionej w tym kościele. Była to okazja do dziękczynienia za lata istnienia parafii, a także modlitwy w intencji rodzin.

Biskup Adam Bab, zwracając się do zgromadzonych, wskazał, że słowo Boże można potraktować jako „przepis” na świętą i szczęśliwą rodzinę.

Jako wzór posłuszeństwa i wiary postawiony został Abraham, który opuścił swoje bezpieczne gniazdo, by pójść do miejsca, którego nie znał, ale które wskazał mu Bóg. Obiecał mu On potomstwo w sytuacji – można powiedzieć – dla człowieka niemożliwej, ale Abraham uwierzył. Natomiast Symeon i Anna, o których też mówi liturgia, są symbolem posłuszeństwa prawu. W ten sposób w ich życiu wypełniła się wola Boża.

– Bóg stworzył człowieka na swój obraz, jako mężczyznę i kobietę, czyli jako małżeństwo – wspólnotę mężczyzny i kobiety. Oboje są sobie równi, ale nie są samowystarczalni. Oboje wielcy w swojej godności, a jednocześnie do swojej pełni potrzebują tego drugiego. W tym sensie są komplementarni – mówił biskup Adam.

Zauważył, że sedno miłości polega na tym, by uchwycić drugiego człowieka, innego ode mnie, ale jednocześnie takiego samego jak ja, o którego chcę dbać, z którym nawzajem chcemy sobie służyć i pomagać, byśmy nigdy nie stracili świadomości, że jesteśmy kimś, a nie czymś. Stróżem tego, że człowiek nie jest używany, jest miłość. Pierwszym środowiskiem, gdzie człowiek tej miłości się uczy, jest rodzina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast