Abp Stanisław Budzik: Przyszłość dla człowieka wierzącego jest źródłem nadziei.
W uroczystości pogrzebowej śp. s. Stefanii Blecharczyk ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, która miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garbowie we wtorek 5 stycznia, uczestniczyła jej najbliższa rodzina, duszpasterze oraz siostry ze zgromadzenia. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Abp Budzik podkreślał znaczenie wdzięczności wobec tajemnicy zbawienia, wobec wielu darów dobroci Boga. Odniósł się w swej refleksji w trakcie homilii do problematyki czasu. Kontekstem był czas zbawienia i tajemnica Wcielenia Syna Bożego oraz Nowy 2021 Rok.
- Liczymy miesiące i lata. Im więcej ich mamy za sobą - tym szybciej zdają się uciekać - podkreślał metropolita. Zwrócił uwagę, że człowiek żyje w świecie, który ma trzy wymiary: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na przeszłość ludzie nie mają wpływu, bo to bezpowrotnie miniona rzeczywistość, przyszłość z kolei jest owiana tajemnicą, jest nieznana i dlatego może rodzić obawy i lęk, a dla wierzącego człowieka jest źródłem nadziei. Teraźniejszość natomiast, chwila obecna, jest w myśli metropolity lubelskiego momentem spinającym przeszłość z przyszłością. Jest przestrzenią realizacji dobra i powołania. - Dlatego każda chwila w naszym życiu jest bezcenna, trzeba ją wykorzystać dla budowania dobra - podkreślał. Odniósł się również do rozważań św. Augustyna, na temat życia wiecznego i doczesnej perspektywy odkrywania tajemnicy Boga.
Śp. s. Stefania Blecharczyk FMA (1923-2020). Twitter /Salezjanki PLJŚp. s. Stefania Blecharczyk odeszła do Pana w ostatnim dniu 2020 r. Miała 97 lat. - Wierzymy, że nowe życie jest lepsze i piękniejsze. Wierzymy, że z tamtej strony życia spotkamy otwarte ramiona Ojca - mówił abp Budzik. Podkreślił, że jej długie życie było piękne i dobre, oddane Bogu i ludziom. Abp Stanisław przywołał również osobiste spotkanie z siostrą Stefanią i rodziną Blecharczyków w związku z rocznicą śmierci bp. Michała Blecharczyka, a także spotkania z s. Stefanią w Warszawie, gdy pełnił funkcję sekretarza generalnego KEP, a także w Lublinie do którego przybył z nominacji papieża Franciszka jako arcybiskup metropolita.
S. Stefania urodziła się 11 mara 1923 roku w Rabie Niżnej. Pochodziła z wielodzietnej rodziny, miała 5 braci i 4 siostry. Jedna z jej sióstr wstąpiła do zgromadzenia zakonnego, a brat był biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Siostra Stefania realizowała swoje powołanie zakonne przez 71 lat swojego życia. Zdobyła wykształcenie mimo niespokojnych czasów. Pracowała jako katechetka, była przełożoną domu studentek w Lublinie, gdy studiowała na KUL. Miała również okazję studiowania w Turynie. Pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji w strukturach zakonnych. W duchu posłuszeństwa przyjęła wezwanie do pracy misyjnej w Zambii, mimo iż miała już 60 lat. Placówka w Garbowie byłą jej ostatnią w życiu, gdzie mieszkała przez wiele lat.
Po Mszy św. trumna z ciałem została złożona w grobowcu zakonnym na cmentarzu w Garbowie.