Nowy numer 8/2021 Archiwum

Historia na murach malowana

Wszystkie opowiadają o wydarzeniach z przeszłości, o bohaterach, których nie można zapomnieć. Robią to poprzez murale historyczne. Trzy z nich powstały na murach aresztów śledczych.

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego stworzyła trzy murale o powierzchni 175 m kw., 100 m kw. i 60 m kw. na ścianach zakładów karnych w Opolu Lubelskim, Lublinie i Zamościu.

Mural na murze Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim przedstawia bitwę w Lesie Stockim stoczoną 24 maja 1945 roku pomiędzy żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, dowodzonymi przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, a żołnierzami NKWD, KBW, UB i MO. Była to zwycięska dla Polaków bitwa z kilkakrotnie przeważającymi liczebnie wojskami okupanta sowieckiego i pomimo użycia przez niego trzech samochodów pancernych.

Mural na murze Aresztu Śledczego w Lublinie składa się z 11 mniejszych malunków, łącznie o powierzchni ok. 100 m kw. Przedstawiają one Zamek Lubelski z okresu pełnienia przez niego funkcji największego sowieckiego więzienia na Lubelszczyźnie oraz 10 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego walczących na Lubelszczyźnie zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Upamiętniliśmy następujące postacie naszych bohaterów: gen. bryg. Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, kpt. Stanisław Łukasik ps. „Ryś”, kpt. Adam Mirecki ps. „Adaś”, kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis”, por. Leon Cybulski ps. „Znicz”, por. Henryk Lewczuk ps. „Młot”.

Mural na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej ma powierzchnię ok. 60 m kw. i składa się z ośmiu malowideł. Malowidła przedstawiają: klasztor ojców bernardynów w pobliskiej Radecznicy, gdzie znajdował się ośrodek konspiracji niepodległościowej  oraz 7 postaci oficerów podziemnego Wojska Polskiego: ppłk. Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Ząb”, mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, mjr Tadeusz Kuncewicz ps. „Podkowa”, mjr Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”, por. Stefan Kobos ps. „Wrzos”, ppor. Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb”, ppor. Józef Stegliński ps. „Cord”.

Pomysłodawcą i inicjatorem zadania jest prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek. Za opracowanie graficzne murali odpowiada Aleksandra Bierzyńska, a za namalowanie murali na ścianach zakładów karnych Maciej Mazurkiewicz. Malunki te powstały w ramach realizacji innowacyjnego programu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego pt. "Resocjalizacja przez patriotyzm", mającego na celu propagowanie wśród osadzonych w zakładach karnych na Lubelszczyźnie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia niepodległościowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama