Nowy numer 11/2024 Archiwum

Dawne księgi lubelskie odnalezione w Mińsku

Lubelskie Archiwum Cyfrowe wzbogaciło się o nowe cenne materiały. Do Lublina trafiły skany z Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku. Teraz każdy może się z nimi zapoznać.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu Lubelskie Archiwum Cyfrowe, gdzie pojawiły się nowe skany staropolskich ksiąg sądowych, przechowywanych w Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi w Mińsku.

Wraz z początkiem 2021 r. archiwum udostępniło skany staropolskich ksiąg sądowych z terenów współczesnej Lubelszczyzny, znajdujących się obecnie w archiwum w Mińsku. Ich pozyskanie to wynik współpracy, jaką w ubiegłym roku Archiwum Państwowe w Lublinie nawiązało z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, przy realizacji projektu digitalizacji Poloników, które wywiezione w 1887 r. z Archiwum Akt Dawnych w Lublinie, uległy rozproszeniu w czasie I wojny światowej i nie powróciły do Lublina podczas rewindykacji przeprowadzonej w pierwszych latach niepodległej Polski i w latach 60. XX w.

Nowe skany to wynik digitalizacji przeprowadzonej przez Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku obejmującej 18 ksiąg sądowych i jedno bifolium. Księgi powstały w kancelariach ziemskich: lubelskiej i urzędowskiej; grodzkich: chełmskiej i horodelskiej; miejskiej Lublina i Sądu dla Miast Ordynacji Zamojskiej. Archiwalia pochodzą z XVI i XVII w.

- Pozyskanie kopii cyfrowych archiwaliów mińskich stanowi kolejny etap procesu uzupełniania staropolskiego zasobu akt przechowywanych w APL, o zbiory Poloników mińskich w formie elektronicznej. Zapoczątkowany został w 2018 r., a jego wynik spotkał się z zainteresowaniem użytkowników naszych archiwaliów. Mamy nadzieję, że w tym przypadku będzie podobnie. Kopie cyfrowe zdigitalizowanych ksiąg dają bowiem nowe możliwości badawcze i okazję do poznania źródeł do dziejów Lublina, Zamościa, województwa lubelskiego, bełskiego i ziemi chełmskiej oraz historii rodzin i miejscowości uwiecznionych na ich kartach - podkreślają pracownicy archiwum.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy