Nowy numer 11/2024 Archiwum

Wesprzyj darowizną bądź zimową odzieżą. Przyda się każda pomoc

Najbardziej potrzebna jest duża ilość odzieży zimowej i butów. Dlatego po raz kolejny organizowana jest zbiórka ciepłych rzeczy. Można je przynosić w soboty 23 i 30 stycznia do punktu wsparcia przy ul. I Maja 20 w Lublinie.

Obecnie działania Centrum Wolontariatu finansowane są jedynie z dobrowolnych wpłat darczyńców. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na zakup posiłków, naczyń jednorazowych, środków ochronnych, bielizny oraz utrzymanie dwóch domów readaptacyjnych. Każda, nawet najmniejsza wpłata przyczynia się do zwiększenia efektywności działań Centrum Wolontariatu. Numer konta dostępny jest TU.

Teraz najbardziej potrzebna jest duża ilość odzieży zimowej i butów. Dlatego po raz kolejny organizowana jest zbiórka ciepłych rzeczy. Można je przynosić w soboty 23 i 30 stycznia, od godz.10.00 do 13.00 do punktu wsparcia przy ul. I Maja 20 w Lublinie. – Znając potrzeby naszych podopiecznych przyjmujemy tylko kurtki zimowe, swetry, bluzy, spodnie dresowe oraz jeansy, buty zimowe, a także skarpety, czapki, rękawiczki, szaliki oraz koce i kołdry. Prosimy o przynoszenie rzeczy czystych i nadających się do użycia – tłumaczą osoby odpowiedzialne za zbiórkę.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu przyjmuje ponadto informacje o osobach potrzebujących wsparcia interwencyjnego. Mieszkańcy Lublina mogą dzwonić na numer tel. 791 156 921 jeśli zauważą osoby potrzebujące wsparcia oraz osoby w kryzysie bezdomności. Informowanie służb czy organizacji zajmujących się wsparciem osób bez dachu nad głową jest szczególnie ważne, kiedy temperatury spadają poniżej zera.

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie od 20 lat prowadzi program pod nazwą Gorący Patrol. Działania wolontariuszy oraz specjalistów skoncentrowane są na pomocy interwencyjno-osłonowej oraz na działaniach profilaktyczno-reintegracyjnych.

W sezonie grzewczym Centrum Wolontariatu oferuje następujące formy wsparcia:

  • Prowadzenie punktu wsparcia dla osób bezdomnych w Lublinie przy ul. I Maja 20. Punkt czynny jest 7 dni w tygodniu w godzinach 18.30-20.30. W tym czasie, przy zachowaniu reżimu sanitarnego wydawane są gorące posiłki, ciepła odzież, kołdry i środki opatrunkowe. Osoby potrzebujące otrzymują też wsparcie przedmedyczne oraz możliwość rozmowy z wolontariuszami. Ze wsparcia każdego dnia korzysta blisko 70 osób w kryzysie bezdomności i skrajnie ubogich.
  • Prowadzenie dwóch domów readaptacyjnych dla osób wychodzących z bezdomności. Osoby, które podjęły próbę zmiany swojej sytuacji życiowej mają możliwość zamieszkania w domu przez okres ok. 3 miesięcy. W tym czasie porządkują swoje sprawy osobiste, uczestniczą w terapiach, spotkaniach z trenerem, psychologiem, uzupełniają kwalifikacje. To także czas na podjęcie pracy. W uzasadnionych przypadkach mieszkańcy mogą przebywać w domach do 6 miesięcy. W tym czasie osoby w kryzysie bezdomności uczą się także funkcjonowania w społeczności. Większość osób, które mieszkały w domach readaptacyjnych nie wraca na ulicę, podejmuje pracę, wynajmuje mieszkanie i nawiązuje poprawne kontakty społeczne.
  • Prowadzenie ambulatorium i łaźni dla osób w kryzysie bezdomności. Każda osoba, która zgłosi się do punktu kontaktowego przy ul. I Maja 20 w Lublinie, może skorzystać z możliwości umycia się, opatrzenia ran i zmiany odzieży. W ambulatorium dyżurują lekarz i pielęgniarka. Jest to wsparcie szczególnie ważne dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego i przez to nie mogą skorzystać z darmowej pomocy medycznej.
  • Mobilny Gorący Patrol - inicjatywa polegająca na odwiedzaniu miejsc niemieszkalnych, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Chodzi sprawdzenie, czy osoby te nie wymagają pomocy specjalistycznej oraz poinformowanie o możliwych instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych formach wsparcia. Wolontariusze dystrybuują także gorące posiłki, herbatę i ciepłe ubrania. Od początku stycznia ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu oraz delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych razem z wolontariuszami odwiedza także osoby skrajnie ubogie w miejscach, w których zamieszkują. Odwiedziny połączone są z diagnozą sytuacji mieszkańców, wspólną modlitwą oraz dostarczeniem niezbędnych rzeczy, takich jak opał, butla z gazem, koce, kołdry, jedzenie. Wizyty mają na celu także podtrzymanie kontaktu i podniesienie na duchu osób, które żyją w skrajnym ubóstwie.
  • Grupa wsparcia i porady psychologiczne oraz prawne dla osób pozostających w kryzysie bezdomności i skrajnie ubogich, także uzależnionych od alkoholu.
  • Przedsiębiorstwo Społeczne PS Centrum, będące odpowiedzią na potrzebę zatrudnienia osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Obecnie osoby bezdomne i skrajnie ubogie wykonują proste prace polegające na uprzątaniu złomu, sprzątaniu posesji, produkcji mioteł. Pozwala im to wzmocnić poczucie własnej wartości i godności, a także zarobić na swoje utrzymanie oraz zapoznać się z kulturą pracy.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy