Nowy numer 9/2021 Archiwum

Ks. Krzysztof Grzesiak dołączył do komisji synodalnej

Trwają prace w ramach III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Do komisji "Duchowość i Posługa Kapłana" dołączył ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak. Nad czym ta komisja pracuje?

W ramach synodu pracuje wiele różnych komisji, których zadaniem na obecnym etapie prac synodalnych jest przygotowanie ankiet skierowanych do parafialnych zespołów, które mają pomóc w postawieniu diagnozy Kościoła lubelskiego. Jedna z takich komisji nosi nazwę "Duchowość i Posługa Kapłana". Do niej dołączył ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak. Nominację odebrał z rąk abp. Stanisława Budzika.

- Jak sama nazwa mówi, nasza komisja ma przyjrzeć się kapłanom, ich duchowości i pracy, jaką wykonują na co dzień. Chodzi o to, by postawić diagnozę, jak wygląda praca kapłana, z jakimi problemami się mierzą, czego oczekują, jak można ich wesprzeć, jak zapobiegać ewentualnym niepożądanym zjawiskom. Badając, w jakiej kondycji, bardzo szeroko rozumianej, są kapłani w naszej diecezji dziś, można wyznaczyć drogi na jutro - mówi ks. Arkadiusz Paśnik, przewodniczący komisji "Duchowość i Posługa Kapłana" ciesząc się z kolejnego jej członka, który pomoże w tych pracach.

By diagnoza mogła  być wiarygodna, nie można opierać się tylko na pojedynczych doświadczeniach, ale warto dotrzeć do wszystkich kapłanów z konkretnymi pytaniami.

- Wówczas możliwe będzie stworzenie rzetelnego obrazu duchowieństwa i wyznaczenie tego, na czym trzeba się skupić w najbliższym czasie, by poprawić to, co szwankuje. Ja osobiście bardzo cieszę się z synodu diecezjalnego, bo pozwala  on na "przewietrzenie" Kościoła z różnych spraw i wskazanie tego, co najistotniejsze w wielu dziedzinach życia - podkreśla ks. Arkadiusz Paśnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama