Nowy numer 8/2021 Archiwum

Ratując ludzkie życie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włączył się w akcję promowania postaw transplantologii i idei transplantacji komórek, tkanek i narządów.

 

Dzień 26 stycznia to ważna data – tego dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który przypada w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954). W tym roku mija 55 lat od tego wydarzenia.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włączył się w akcję promowania postaw transplantologii i idei transplantacji komórek, tkanek i narządów. Z tej okazji Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka we współpracy z Centrum Prasowym UMCS przygotowało materiał wideo dotyczący transplantacji i donacji narządów. Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni specjaliści: prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, Prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,  dr n. med. Olga Tronina – nefrolog i transplantolog z Kliniki Medycyny Transplantologicznej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, p. Klaudia Nestorowicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Opowiedzieli oni o tym, kto może zostać dawcą, jakie wyzwania wiążą się z przeszczepianiem narządów, z jakimi obawami mierzą się pacjenci oraz jak przeszczep może zmienić życie chorego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama