Od poniedziałku 1 lutego, po niemal półtora roku od pożaru, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty powrócą do swojego Domu.
Harmonogram ponownego uruchomienia Domu przewiduje, że mieszkańcy będą kwaterowani etapami, co potrwa do 10 lutego. Łącznie przeprowadzka obejmie 68 osób, a docelowo w Domu zamieszka 98 podopiecznych. Ponadto, na przełomie marca i kwietnia, zostanie uruchomiony w DPS nowy ośrodek tj. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
– W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego przez ostatnie kilkanaście miesięcy prowadziliśmy bardzo intensywne prace przy odbudowie po pożarze w sierpniu 2019 roku oraz rozbudowie o nowe skrzydło. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest już gotowe i czeka zarówno na mieszkańców,, jak i uczestników zajęć dziennych. W nowej części znalazły się mieszkania oraz pracownie w ramach Dziennego Centrum Aktywności. Osoby dorosłe i starsze z niepełnosprawnością intelektualną znajdą tu nie tylko profesjonalną opiekę, ale co najważniejsze – dom i rodzinną atmosferę. Przede wszystkim jednak, do placówki przy ul. Głowackiego wreszcie wrócą osoby, które były zmuszone opuścić swój dom na kilkanaście miesięcy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Wskutek pożaru 102 mieszkańców zostało okresowo umieszczonych w innych lubelskich domach. W pierwszej kolejności do odbudowanego DPS przy ul. Głowackiego wróci 18 mieszkańców czasowo zakwaterowanych w DPS „Kalina” . W kolejnych dniach powrócą pozostali.
Odbudowa DPS po pożarze objęła gruntowną odbudowę dachu, wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę niemal wszystkich instalacji i wyposażenia. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m kw., czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku. Prace termomodernizacyjne polegały na usunięciu istniejącego docieplenia, wykonaniu nowej izolacji i tynku, całkowitej wymianie całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zyskał elegancką elewację w dwóch odcieniach szarości, z elementami dekoracyjnymi o fakturze drewna. Przy domu zbudowano nową konstrukcję pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowano balustrady ze stali nierdzewnej, zbudowano kanalizację deszczową, opaski z kostki brukowej. Wewnątrz na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Wymieniono instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne oraz dostosowano drogi komunikacyjne.
Po remoncie mieszkańcy zamieszkają w 4 pokojach jednoosobowych, 41 pokojach dwuosobowych i 4 pokojach trzyosobowych. Do ich dyspozycji będzie także 5 pokoi dziennych wyposażonych w meble i niezbędny sprzęt AGD i RTV, 4 sale terapii wyposażone w urządzenia do prowadzenia rożnych form aktywności. Jedna z sal rehabilitacji wyposażona jest w profesjonalne urządzenia, w drugiej znajduje się sprzęt do kinezyterapii. Ponadto w budynku urządzono 2 gabinety doraźnej pomocy medycznej, 2 izolatki dla chorych zakaźnie oraz kaplicę. Łazienki i toalety dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano kuchnię, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia. Nowa lokalizacja Klubu Seniora pozwala na jego niezależne działanie. Cały budynek i jego otoczenie jest obecnie bez barier architektonicznych. W związku ze stanem epidemii wydzielono alternatywną strefę czerwoną, w której będą przebywały zakażone osoby nie wymagające hospitalizacji.
Koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to niemal 14 mln zł,