Hospicjum Dobrego Samarytanina obejmuje opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej, u których zakończono leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby.
Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie służy chorym i ich rodzinom od ponad trzech dekad, korzystając z dobroci tysięcy ludzi wspierających to dzieło, między innymi przekazując 1 procent rocznego podatku na cele statutowe. Opiekę hospicyjną niosą lekarze, pielęgniarki, duchowny, psycholog, fizjoterapeuta, masażysta-rehabilitant, pracownik socjalny oraz odpowiednio przeszkoleni wolontariusze. Opieka hospicyjna jest nieodpłatna.
Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Opowiada ks. prof. Mirosław Kalinowski.Działający przy hospicjum Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej świadczy usługi stacjonarne przy ul. Bernardyńskiej (ok. 400 osób umierających rocznie), ale także w środowisku domowym podopiecznych. Hospicjum wspiera rodziny osób dotkniętych chorobą nowotworową, które decydują się podjąć trud codziennej opieki, dojeżdżając do miejsc ich zamieszkania. Zarząd hospicjum pełni swoją rolę w formie pełnego wolontariatu, nie pobierając żadnych wynagrodzeń, zwrotów kosztów, delegacji itp.
Czytaj także: Lubartów. W tym hospicjum dotykamy prawdziwego świata.
Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony 4 lutego, został ustanowiony w 2000 r. w Paryżu. Od 16 lat jest organizowany pod auspicjami Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem. W procesie walki z chorobami nowotworowymi ważna jest profilaktyka oraz systematyczne badania.