Mimo że był to czas, w którym z powodu pandemii Covid-19 prowadzenie standardowej działalności merytorycznej było wyjątkowo trudnym wyzwaniem, udało się zrealizować ważne projekty muzealne.
Według dyrektora Muzeum Tomasza Kranza, najważniejszym dokonaniem ubiegłego roku była wystawa poświęcona historii niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze
- Nie mówię tego przez pryzmat doświadczenia pandemii, a więc bardzo trudnego czasu dla nas wszystkich, czy w kontekście faktu, że budowa muzeum i realizacja wystawy stałej w Sobiborze są częścią większego przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym (…), co zawsze stanowi dodatkowe wyzwanie. Myślę głównie o rezultacie, jaki osiągnęliśmy, czyli wysokim poziomie merytorycznym ekspozycji i jakości jej wykonania, aranżacji plastycznej oraz ogólnej kompozycji - podkreśla dyrektor.
Choć wywołane pandemią przeniesienie edukacji i kultury do świata wirtualnego sprawiło, że działalność muzeum realizowana była głównie w strefie online, kontynuowano prace nad zabezpieczeniem zbiorów, publikacjami i wystawami. Zakończył się także remont konserwatorski jednego z najważniejszych zabytków związanych z historią holokaustu - baraku łaźni męskiej i sąsiadującego z nim budynku komór gazowych.