Święty Józef atrakcyjny dla współczesnego człowieka

Do tej pory niedoceniany, pozostający trochę w cieniu. Teraz to właśnie na nim skupione są oczy całego Kościoła, a lubelska parafia pw. św. Józefa przygotowała ofertę, dzięki której wszyscy mogą go lepiej poznać.

Przez długi czas określany przydomkiem "stary", co jak mówi proboszcz parafii św. Józefa w Lublinie ks. Andrzej Szulej, służyło ochronie dziewiczości Matki Najświętszej, dziś w końcu wychodzi z cienia. 

- Samo słowo "stary" wypaczyło spojrzenie na świętego Józefa, młodego mężczyznę, który potrafi w ryzach trzymać swoje serce i swoje ciało - stwierdza ks. Szulej. - Dziś św. Józef staje się dla współczesnego młodego człowieka kapitalnym wzorem, jak dojrzale przeżywać całą sferę miłości. Trzeba go po prostu odkryć na nowo. 

W parafii św. Józefa na lubelskim LSM z okazji ogłoszonego przez papieża Roku Świętego Józefa, przygotowane zostały inicjatywy dla społeczności całego Kościoła lubelskiego i wszystkich tych, którzy chcieliby z tej oferty duszpasterskiej skorzystać.

- Dniem tygodnia poświęconym św. Józefowi jest środa, dlatego chcieliśmy zagospodarować wszystkie środy w miesiącu w pewnym kluczu Mszy św i nabożeństw, które w tym czasie będą miały miejsce - wyjaśnia proboszcz. 

Tak więc pierwsza środa miesiąca w parafii św. Józefa jest poświęcona wszystkim przygotowującym się do małżeństwa, ale także tym rodzinom, które borykają się z brakiem potomstwa. - Modlimy się wtedy także za matki w stanie błogosławionym oraz za tych, którzy utracili dziecko - podkreśla ks. Szulej. 

Druga środa w miesiącu poświęcona jest rodzinom chrześcijańskim, którymi św. Józef się opiekuje. - Wiemy, że rodzina jest dziś atakowana. Są próby niszczenia rodziny i jej tradycyjnego modelu. Dlatego chcemy prosić opiekuna rodzin, aby nie tylko opiekował się rodzinami, ale także pozwolił odkryć ten wyjątkowy charyzmat, którym jest rodzina - tłumaczy proboszcz. 

Trzecia środa miesiąca ma bardzo wyjątkowy charakter dlatego, że właśnie wtedy odbywa się nabożeństwo uwielbienia zatytułowane “Idźmy do Józefa”. Jest to formuła całkowicie otwarta, a na każdy miesiąc wyznaczone są poszczególne tematy związane ze św. Józefem.

Żeby każdy stan mógł wziąć coś dla siebie, czwarta środa miesiąc poświęcona jest ludziom starszym oraz wdowom i wdowcom. - Wiemy, że czasami zostają jeszcze piąte środy miesiąca, i je chcemy poświęcić modlitwie za kapłanów. 

Jednym z kluczowych planów przyświecających parafii św. Józefa na ten rok, jest powołanie Bractwa św. Józefa w ramach projektu "Mężczyźni św Józefa". - Coraz częściej w życiu parafii odkrywamy, że jest wiele propozycji dla kobiet, a mężczyznom bardzo potrzeba nie tylko wspólnej modlitwy, ale też przestrzeni do dyskusji. Zaplanowaliśmy więc, że w każdy drugi wtorek miesiąca będą mieli swoje spotkania - mówi ks. Szulej. - W ostatnim czasie, jak informuje proboszcz, podobną propozycję otrzymały kobiety w ramach projektu “Kobieca przestrzeń”. Panie spotykają się w ostatni wtorek miesiąca. Najpierw na Mszy św., a później w salce parafialnej na dyskusji. 

W kontekście spadku powołań albo raczej, jak zaznacza ks. Andrzej, spadku odpowiedzi na powołania Pana Boga, parafia św. Józefa wychodzi naprzeciw także i temu problemowi. - W pierwsze czwartki miesiąca w ramach projektu "Sen o pięknym życiu" będą nabożeństwa rozeznania drogi życiowej ze św. Józefem - tłumaczy. Te spotkania także będą miały swój konkretny program: będzie modlitwa w kościele oraz spotkanie w salce. - Nie chodzi tu tylko o odkrycie powołania do kapłaństwa - zaznacza proboszcz. - Wydaje się, że jest pilna potrzeba duszpasterska, aby pomóc młodym w ogóle w odkryciu, co jest drogą ich życia. Będziemy to robić we współpracy z Metropolitalnym Seminarium Duchownym. 

Parafia nie zapomina o dzieciach. Dla najmłodszych chce stworzyć przestrzeń pod hasłem “przedszkole św. Józefa”. - Mamy nadzieję, że te wszystkie działania pozwolą odkryć nam wszystkim św. Józefa na nowo - mówi ks. Szulej. 

Szczegółowy opis oferty przygotowanej przez parafię już w najbliższym numerze papierowego wydania "Gościa Lubelskiego". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..