Rok temu Lublin pożegnał Romualda Lipko

6 lutego mija rok od śmierci słynnego lubelskiego muzyka i kompozytora, Romualda Lipko. Tłumy lublinian wzięły wtedy udział w Mszy św. pogrzebowej odprawionej przez abp. Stanisława Budzika w lubelskiej archikatedrze.

Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych polskich artystów, twórca wielu przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, współtwórca Budki Suflera, zmarł 6 lutego 2020 roku. 12 lutego 2020 roku w Lublinie odbył się pogrzeb wybitnego kompozytora. Śp. Romualda Lipko bardzo licznie pożegnali bliscy, przyjaciele, władze miasta, artyści i przedstawiciele branży muzycznej oraz przede wszystkim fani.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że w życiu pana Romualda dopełniła się miara cierpienia, którego nie sposób zrozumieć bez wgłębienia się w tajemnicę Chrystusowego krzyża. "Przyznał, że od chwili, gdy usłyszał diagnozę o śmiertelnej chorobie, dodawała mu siły modlitwa" - mówił metropolita podczas pogrzebowej Mszy św. "Umacniała go Komunia św., którą z wiarą codziennie na szpitalnym łóżku przyjmował. Przegrał ze śmiercią tak jak przegra z nią kiedyś każdy z nas, ale ocalił miłość" - dodał.

Abp Budzik przypomniał, że muzyk w sakramencie małżeństwa ze swoją żoną wytrwał 45 lat.

Muzyka żegnały tłumy.   Muzyka żegnały tłumy.
Justyna Jarosińska

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Był współtwórcą i głównym kompozytorem Budki Suflera, autorem i współautorem wszystkich hitów zespołu. Komponował także dla wielu polskich gwiazd, w tym Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor. W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Również w 2014 r., po 40 latach obecności w Lublinie i na polskim rynku muzycznym, Romuald Lipko z Budką Suflera zagrali pożegnalny koncert „Memu Miastu na do widzenia”. W wydarzeniu tym, na Placu Zamkowym w Lublinie, wzięło udział ok. 30 tys. osób. W 2017 r., w 700-lecie Miasta Lublin, artysta wraz z zespołem Romuald Lipko Band zagrał wielki koncert sylwestrowy dla mieszkańców Lublina na Placu Teatralnym.

Wielki lubelski muzyk został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..