Przy wielkich inwestycjach powinna być uwzględniona perspektywa przyszłych pokoleń i dobra jakość życia obecnych. O przeprowadzenie dodatkowych rozmów apeluje wiele osób.
Ta inwestycja jest niezwykle istotna dla przyszłości Lublina i całego regionu. Jak informuje lubelski ratusz, rozpoczęła się już budowa dworca metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie. Wykonawca przystąpił do prac na terenie budowy, gdzie docelowo powstanie nowoczesny obiekt. Inwestycja o wartości ponad 231 mln zł ma być gotowa do końca lipca 2022 roku.
Jak zawsze przy tak wielkich inwestycjach i planowanych działaniach, dochodzi do ścierania się opinii i wizji. Kluczowa jest tu przyszłość i perspektywa przyszłych pokoleń, ale i obecnych. Dlatego w dojrzałych społeczeństwach obywatelskich ważne jest słuchanie głosów i opinii mieszkańców, a także ekspertów.
Działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego, powołując się na doświadczenie miast europejskich, domagają się integralnego rozwoju miasta, które w jednakowy sposób dbałoby o inwestycje budowlane, jak też o zieleń. Ostatnie wydarzenia, takie jak otwarcie zrewitalizowanego Parku Ludowego czy prace gospodarcze w Starym Gaju, uświadamiają, że mieszkańcom Lublina brakuje terenów zielonych i rekreacyjnych. Coraz wyraźniej słychać krytyczne głosy w mediach społecznościowych, wśród mieszkańców, aktywistów i naukowców w kontekście wycinki drzew przy każdej kolejnej inwestycji realizowanej w mieście nad Bystrzycą.
Pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową ma powstać nowoczesny dworzec, integrujący kilka form transportu. Prace będą wykonywane jednocześnie na terenie o łącznej powierzchni ponad
Według informacji podawanych przez ratusz, zakres prac budowlanych obejmuje również modernizację pobliskich ulic: Dworcowej, Młyńskiej, 1 Maja, Pocztowej oraz Gazowej. Nowy wygląd po rewitalizacji ma otrzymać pl. Dworcowy, który ma być deptakiem, a architektonicznym przedłużeniem placu ma stać się ul. 1 Maja. Jednak modernizacja zakłada wycinkę wielu dojrzałych drzew, na co nie zgadzają się aktywiści zrzeszający osoby reprezentujące różne środowiska.
W ostatnich dniach, mimo mrozów, zorganizowali protest przeciwko wycinaniu drzew. Przyniósł on pewną reakcję miasta. Prezydent ogłosił realizację projektu "Drzewa dla każdej dzielnicy. Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza". I mimo że pomysł jest stworzony w pośpiechu, warto, aby mieszkańcy Lublina składali oferty konkursowe. Czas mija 26 lutego. Szczegóły TU.
O przeprowadzenie dodatkowych rozmów w sprawie przebudowy ul. 1 Maja zaapelował nawet jeden radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, ale szanse na dyskusję w tym zakresie są minimalne.