Nowy numer 22/2023 Archiwum

Prof. Stefan Sokołowski doktorem honoris causa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Stefanowi Sokołowskiemu z Instytutu Nauk Chemicznych UMCS przez Instytut Fizyki Materii Skondensowanej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie odbyła się 12 lutego.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną prof. Sokołowski otrzymał ten zaszczytny tytuł z rąk Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie – Pana Vasyla Pavluka.

Prof. Stefan Sokołowski jest pierwszym pracownikiem naukowym UMCS, reprezentującym nauki ścisłe, który uzyskał tytuł doktora honoris causa od zagranicznej instytucji naukowej. Nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój fizyki materii skondensowanej oraz wieloletniej i owocnej, polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.

- Przyznanie tego wyjątkowego wyróżnienia jest potwierdzeniem wielkiego autorytetu, jakim cieszy się Pan Profesor w ośrodkach naukowych i akademickich. Jest to również wyraz uznania dla niezwykłej wiedzy oraz imponującego dorobku z zakresu nauk chemicznych. Osiągnięcia badawcze prof. Sokołowskiego, których rozległa tematyka obejmuje kwestie z pogranicza chemii, fizyki, w tym także agrofizyki oraz symulacji komputerowych i modelowania matematycznego, przesuwają granice poznawcze badanych zjawisk. A prace stanowią ważny i oryginalny wkład w rozwój polskiej i światowej nauki oraz są inspiracją dla kolejnych pokoleń – powiedział rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Podczas uroczystości prof. Stefan Sokołowski powiedział, że jest naprawdę zaszczycony otrzymanym tytułem, bowiem Instytut Materii Skondensowanej jest jednym z najbardziej liczących się światowych ośrodków w tej dziedzinie.

- Jest znany nie tylko z wydawania dobrej klasy pisma naukowego będącego na liście filadelfijskiej, ale też z organizowania wielu wybitnych konferencji, w trakcie których można się dużo dowiedzieć. Bardzo wielu znanych z tej dziedziny naukowców otrzymało przede mną ten honorowy tytuł (...). Chciałem powiedzieć, ze Instytut jest klasycznym przykładem instytutu badawczego, w którym nie ma pogoni za nowinkami, zwracania uwagi na PR, tylko przede wszystkim jest solidna praca naukowa, dyskusje, a dopiero potem po przedyskuowaniu wszystkich za i przeciw danej teorii […] następuje decyzja o publikacji. Jestem szczęśliwy, że te standardy są tam nadal zachowywane. Pracownicy tego Instytutu dbają także o zachowanie pamięci o wcześniejszych naukowcach ze Lwowa.

Prof. Stefan Sokołowski od ponad 50 lat jest związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w którym rozwijał swoją karierę naukową – magistra chemii (1973), stopień doktora habilitowanego (1987), tytuł profesora nauk chemicznych (1997), natomiast doktorat obronił w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (1977). Prof. Sokołowski jest wybitnym naukowcem, którego zainteresowania koncentrują się wokół zastosowań termodynamiki statystycznej do opisu różnych procesów fizykochemicznych, przede wszystkim zaś dotyczą one teorii płynów. Oprócz badań o charakterze teoretycznym prowadził prace dotyczące interpretacji wyników doświadczalnych z zakresu adsorpcji i chromatografii. Jego badania naukowe obejmują bardzo rozległą i różnorodną tematykę z zakresu nauk chemicznych. Prowadził także liczne badania interdyscyplinarne, rozwiązując problemy z pogranicza chemii, fizyki, w tym także agrofizyki oraz symulacji komputerowych i modelowania matematycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast