Przy wielkich inwestycjach i planowanych działaniach dochodzi do ścierania się rćóżnych opinii i wizji. Kluczowe jest tu życie przyszłych mieszkańców.
Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla dalszych losów Lublina i całego regionu. Wyczekiwana była od dawna ze względu na to, że dworce autobusowy i kolejowy w tym mieście znajdują się w innych lokalizacjach. Dodatkową kwestią są względy estetyczne oraz możliwości zagospodarowania obecnego terenu dworca znajdującego się w ścisłym centrum miasta.
Zintegrowana perspektywa
W dojrzałych społeczeństwach obywatelskich ważne jest słuchanie głosów i opinii mieszkańców, a także licznych ekspertów. Ośrodki prośrodowiskowe, powołując się na doświadczenie miast europejskich, domagają się integralnego rozwoju miasta, które w jednakowy sposób dba zarówno o inwestycje budowlane, jak i o zieleń. Ostatnie wydarzenia, takie jak otwarcie zrewitalizowanego parku Ludowego czy prace gospodarcze w Starym Gaju, uświadamiają, że mieszkańcom Lublina brakuje terenów zielonych i rekreacyjnych. Coraz wyraźniej słychać krytyczne głosy w mediach społecznościowych, wśród aktywistów i naukowców w kontekście wycinki drzew przy każdej kolejnej inwestycji realizowanej w mieście nad Bystrzycą.
Budowa ruszyła
Jak informuje lubelski ratusz, rozpoczęła się budowa dworca metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie. Wykonawca przystąpił już do prac na terenie budowy, gdzie docelowo powstanie nowoczesny obiekt. Inwestycja o wartości ponad 231 mln zł ma być gotowa do końca lipca 2022 roku. – Pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową powstanie nowoczesny dworzec, który będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. W jednej części miasta zintegruje on kilka form transportu, stając się centrum komunikacyjnym nie tylko miasta, ale całego regionu. W ramach inwestycji wokół dworca powstanie zupełnie nowy układ drogowy, który usprawni ruch i komunikację nowego obiektu. Jestem przekonany, że nowoczesny Dworzec Metropolitalny będzie wizytówką Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Prace będą wykonywane jednocześnie na rozległym terenie o łącznej powierzchni ponad 4 ha.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się