Nowy numer 22/2023 Archiwum

Noc sów

Żyją w parach, wychowują potomstwo, są symbolem mądrości. Sowy będą bohaterami spotkania, jakie przygotowuje UMCS dla miłośników tych ptaków i każdego, kto chciałby się o nich więcej dowiedzieć.

Jest to wydarzenie edukacyjne odbywające się co roku w wielu miejscach Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Głównym celem inicjatywy jest wieloaspektowa edukacja na temat sów. Od kilku lat "Noc Sów" organizowana jest również na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Te słynące z mądrości ptaki można spotkać także w Lublinie.

– Jedna para żyje w Ogrodzie Saskim, inna na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie, występują także w lubelskim Starym Gaju. To puszczyki, które już mają młode. Można je spotkać choćby na Lipowej – mówi Michał Zembrzycki z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Spotkanie z sowami na UMCS rozpocznie się w najbliższą sobotę – 27 lutego o godzinie 17.00. W tym roku organizowana na UMCS „Noc Sów”  będzie miała trochę inną formę niż w poprzednich latach – w związku z panującą sytuacją epidemiczną odbędzie się bowiem online.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta. Organizatorzy proponują także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów. Organizatorzy zapraszają też na warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Część atrakcji będzie transmitowana live (początek 27 lutego o godz. 17.00), pozostałe dostępne będą przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe, odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dot. spotkań organizowanych w ramach "Nocy Sów" dostępne są na stronie: www.umcs.pl.

Program wydarzenia:

Część pierwsza
Część live – start 27 lutego o godz. 17.00 poprzez platformę MS Teams. Link do spotkania znajduje się na stronie: www.umcs.pl
17.00–17.15 – rozpoczęcie "Nocy Sów" 2021 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, przywitanie gości
17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
19.00–19.15 – niespodzianka dla dzieci

Część druga
Start 28 lutego od godz. 9.00 do godz. 22.00, poprzez kanał YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
– „Ogólnie o sowach” – Maria Jach (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
– „Dieta sów” – Nikola Góral (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
– Warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci – we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
– „Nocna wycieczka do lasu” – mgr Agata Dzyr, mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast