Nowy numer 16/2021 Archiwum

Ekumeniczny Lublin - cykl spotkań już rozpoczęty

Ruszył kolejna edycja programu "Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie". Tym razem spotkanie odbyło się w Jesziwie Chachmej Lublin z udziałem trzech rabinów.

Jest to kolejna już edycja programu „Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Projekt zainicjowano w 2017 roku jako przestrzeń do spotkań i wzajemnego poznawania się. Do tej pory odbyło się ponad trzydzieści wydarzeń kulturalnych i naukowych.

- Tegoroczny cykl spotkań rozpoczęliśmy w jesziwie od spotkania z trzema rabinami. Gościli u nas rabini: Stas Wojciechowicz, Michael Schudrich główny rabin Polski oraz Dawid Szychowski, którzy opowiadali o koncepcji dialogu w judaizmie – mówi prof. Sławomir Jacek Żurek z KUL, który prowadził dyskusję.

W ramach programu zaplanowane są comiesięczne wydarzenia w różnych chrześcijańskich kościołach Lublina. W kwietniu parafia ewangelicko-augsburska zaprasza na spotkanie na temat wychowania do dialogu. W kolejnych miesiącach o swojej obecności w Ziemi Świętej opowiedzą przedstawiciele prawosławia, a w jeszcze w kolejnych siostry zakonne z różnych kościołów chrześcijańskich będą mówić o swojej pracy i powołaniu.

– Lublin jest jednym z najprężniejszych ośrodków, gdzie dialog ekumeniczny przybrał konkretne kształty. Możemy się dziś cieszyć owocami lat poprzednich nie tylko podczas organizowanych spotkań, ale na co dzień doświadczając życzliwości i lepszego poznania. Owocem jest także seria wydawnicza licząca już 6 tomów poświęcona dialogowi chrześcijan – podkreśla prof. Żurek.

O wadze tego dialogu mówił także bp Mieczysław Cisło obecny na spotkaniu.

– Bardzo się cieszę, że możemy razem rozmawiać nie tylko w tym miejscu, ale i spotykać przy okazji różnych innych wydarzeń. Wspólnie się modlimy i wspólnie poznajemy wzajemną kulturę i zwyczaje. Nie jesteśmy obcy, a to sprawia, że jest nam bliżej do siebie – mówił bp Mieczysław.

W wydarzenia projektu zaangażowane są kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama