Po blisko dwuletnim remoncie otwarto muzeum na Zamku Lubelskim. Jako pierwszy nowe wystawy zwiedził wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Rozpoczęte w 2018 roku prace na Zamku Lubelskim objęły gruntowną przebudowę skrzydła północnego, a także roboty modernizacyjne w częściach skrzydeł południowego i zachodniego.
Realizowane w obiektach objętych projektem prace miały doprowadzić do zmodernizowania i powiększenia przestrzeni ekspozycyjnej, poprawy komfortu zwiedzania i pracy w muzeum oraz powiązania tematycznego poszczególnych obiektów i stworzenie logicznego ciągu zwiedzania wystaw.
W ramach przebudowy powstała także nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.
W Muzeum Narodowym w Lublinie po remoncie znajduje się 10 sal wystawowych. Wśród nich: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku”, ze szczególnym wyeksponowaniem obrazu "Unii lubelskiej" Jana Matejki, „Grupa Zamek i Awangarda” oraz „Malarstwo Cerkiewne”, Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego oraz nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe.
Dla zwiedzających udostępniono także otwartą w 2013 r. stałą ekspozycję archeologiczną prezentującą wystawy: "Śladami przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej", "Monety i medale na ziemiach polskich X-XX w." oraz "Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego".
Nowo powstałe ekspozycje są nowoczesne i wykorzystują multimedia, które pozwalają na pełniejszy odbiór wrażeń przez zwiedzających.
- To wspaniałe muzeum rozwijało się także w czasie remontu - podkreślał w Lublinie minister Piotr Gliński. - Były robione zakupy począwszy od dzieł Picassa, przez Warhola po Wyspiańskiego i wielu innych wielkich malarzy. Muzeum otrzymało także darowizny, a oprócz tego cały czas wspólnie pracujemy nad powiększaniem kolekcji. Możemy być naprawdę dumni z tego, co udało się osiągnąć. Chcę podziękować zespołowi Muzeum Narodowego w Lublinie oraz wykonawcom wszelkich remontów. Inwestycje kulturalne nie są proste - zaznaczał wicepremier.
Już od jutra 6 marca muzeum będzie otwarte dla publiczności. Wystawy będzie można zwiedzać od godziny 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.