Nowy numer 18/2021 Archiwum

Wytyczne abp. Stanisława Budzika na Wielki Tydzień

Metropolita lubelski, nawiązując do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz w trosce o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, przedstawił duszpasterskie zalecenia.

Proszę kapłanów o umożliwienie wiernym dostępu do sakramentu pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu.

 Msza Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek w archikatedrze o godz. 10.00. Zapraszam na nią księży dziekanów, księży pracujących w kurii i w seminarium oraz neoprezbiterów. Poświęcone podczas liturgii oleje święte księża dziekani będą mogli odebrać w zakrystii archikatedry.

Mszę Wieczerzy Pańskiej, Liturgię Wielkiego Piątku i Wigilię Paschalną można celebrować również w kościołach rektoralnych, klasztorach i kaplicach wspólnot zakonnych.

W liturgii Triduum Paschalnego należy zachować przepisy liturgiczne, uwzględniając następujące modyfikacje: 

 w Mszy Wieczerzy Pańskiej pomijamy obrzęd obmycia nóg. 

w liturgii Męki Pańskiej:

     w modlitwie powszechnej  należy dołączyć wezwanie 9b za udręczonych w okresie epidemii
     podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon,
     na zakończenie Adoracji Krzyża można odśpiewać suplikacje.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych.

W Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy można umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej poza Mszą Świętą.

Osoby niemogące uczestniczyć w celebracjach zachęcajmy, aby łączyły się duchowo z liturgią Wielkiego Tygodnia przez modlitwę domową i transmisje medialne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama