Dwie niecodzienne publikacje proponuje miłośnikom historii Archiwum Państwowe w Lublinie. Jedna dotyczy życia na kartki, druga - ślubów sprzed kilku wieków, zawieranych w kościele św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
Pierwsza z publikacji nosi tytuł "Kartki na życie - Życie na kartki. Karty zaopatrzeniowe dla mieszkańców Lublina z lat 1915-1921".
To propozycja wydawnicza Archiwum Państwowego w Lublinie autorstwa Józefa Kusa. Album jest VI tomem serii wydawniczej "Ikonoteka Lubelska" i prezentuje 150 kart zaopatrzeniowych, którymi posługiwano się w okresie I wojny światowej i kilka lat po odzyskaniu niepodległości. Kartki na żywność kojarzą nam się głownie z okresem PRL, kiedy to ze względu na niedobory różnych towarów władza zmuszona była je reglamentować. W tym procederze niezbędne było korzystanie z tzw. kartek, które pozwalały kupić określoną ilość danego produktu. Z "kartek" korzystano również znacznie wcześniej. W okresie I wojny i w ciągu kilku pierwszych lat II RP państwo polskie zmagało się z problemami niedoboru różnych dóbr, szczególnie produktów żywnościowych, przez co niezbędne było ich reglamentowanie. W bogato ilustrowanym albumie zaprezentowano karty zaopatrzeniowe wraz z opisami. Dzięki nim można było uzyskać żywność, węgiel, naftę czy świece. Większość z nich pochodzi ze zbioru kart, który został utworzony przez Wydział Aprowizacyjny Magistratu m. Lublina, a znajduje się w zespole "Akta miasta Lublina".
Druga propozycja pozwala przenieść się w przeszłość Łęcznej dzięki opracowaniu przez Roberta Jopa "Metryk ślubów parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej w latach 1622-1768". Publikacja ukazała się w ramach X tomu serii wydawniczej "Fontes Lublinenses". Dawne metryki stanowią treść jedynej takiej zachowanej księgi, złożonej w XIX w. z co najmniej trzech innych woluminów, powstałych w XVII i XVIII wieku. W księdze znajduje się 1809 metryk (w tym kilka metryk chrztów), zapisy dotyczące wizytacji parafii, zalecenia powizytacyjne oraz inwentarze majątku kościoła. Cały ten materiał źródłowy trafił do prezentowanej publikacji, stanowiąc jej zasadniczą część. Uzupełniają ją wstęp wydawcy, indeksy nazwisk, geograficzny i rzeczowy oraz ilustracje przedstawiające wygląd księgi lub pojedynczych zapisów. Warto podkreślić, że niniejszy tom "Fontes Lublinenses" ma charakter jubileuszowy serii wydawanej przez lubelskie archiwum od 2006 roku.