Coraz częściej słyszy się o problemach z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, alkoholu, ale również o uzależnieniach behawioralnych.
Istniejące placówki i ośrodki wsparcia wraz z ogłoszeniem stanu epidemii, a także wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych, stały się mniej dostępne dla osób potrzebujących fachowej pomocy.
Jak zauważa Paweł Fijałkowski, dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień przy ul. Karłowicza w Lublinie, aktualna sytuacja zamknięcia i ograniczeń w wielu obszarach życia sprzyja wzrostowi poczucia zagrożenia u wielu osób. To z kolei przekłada się na niektóre niepokojące zachowania. - W Przychodni Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży mieliśmy w ostatnim roku o 25 proc. mniej pacjentów młodych niż w roku 2018 i 2019. Wynika to z ograniczeń i utrudnień korzystania z terapii w pandemii, a nie ze spadku liczby potrzebujących pomocy osób. Z kolei ci, którzy trafili do nas, korzystali z większej ilości świadczeń, trzymali się bardziej terapii - tłumaczy. Podkreśla przy tym, że w ostatnim czasie radykalnie wzrosła liczba sygnałów od rodziców dzieci i młodzieży z licznymi problemami, a także dorosłych pacjentów.
Ośrodek Leczenia Uzależnień Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pomocy osobom doświadczającym konsekwencji związanych z uzależnieniami od substancji takich, jak alkohol czy narkotyki oraz uzależnieniami behawioralnymi, czyli uzależnieniami od czynności. Wśród tych ostatnich można wymienić zakupoholizm, uzależnienie od komputera i innych narzędzi, od internetu, hazardu, seksu czy pornografii. Potrzebne informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 81 5322979 oraz na stronie internetowej: www.olu.lublin.pl.