Instalacja od 3 lat podróżuje po krajach europejskich, była pokazywana m.in. w Czechach, we Francji i w Niemczech.
To już kolejny sezon, w którym największa instytucja kultury w regionie nie może w pełni ukazać swojego potencjału. - Mamy nadzieję, że otworzymy ponownie nasze kino, w którym wyświetlane są ambitne projekty, a także zaprosimy publiczność na koncerty i wystawy - mówi Andrzej Goliszek, specjalista ds. współpracy z mediami Centrum Spotkania Kultur.
W bezpieczny dla zdrowia sposób można zwiedzać wystawę zainstalowaną na pl. Teatralnym w Lublinie. Została ona przygotowana przez Europejską Sieć "Pamięć i Solidarność" we współpracy z międzynarodowym gronem historyków. Jest to próba syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowej i Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych. Do dyspozycji zwiedzających są fotografie, dokumenty, filmy oraz indywidualne ślady pamięci z lat 1918-1923.
- Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci - mówi prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność".
Wystawa od 3 lat podróżuje po krajach europejskich, była pokazywana w Czechach, we Francji, w Niemczech, w Bośni i Hercegowinie, na Słowacji i w Chorwacji. W Polsce, poza Lublinem, można ją było oglądać w Poznaniu, a w przyszłości zostanie udostępniona w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie.