Nowy numer 09/2024 Archiwum

Studencki Teatr ITP kończy 20 lat

25 kwietnia 2001 r. po raz pierwszy grupa studentów wyszła na scenę i zaprezentowała "Perłę" - mały spektakl ruchu, inspirowany ewangeliczną przypowieścią. Od tego czasu mija 20 lat.

W teatrze ITP (Inicjatywa Teatralna Polonistów) zagrało do tej pory prawie 300 młodych osób. Było wiele spektakli. Do dziś sprawą dyskusyjną jest ich liczba. Jeżeli  nie liczyć wznowień, to razem było 18 autorskich, dużych spektakli muzycznych - musicali, 8 przedstawień tzw. sceny edukacyjnej (spektakle kameralne) i 3 duże widowiska plenerowe. Do tego trzeba dodać wiele występów jednorazowych, jak np. Opłatki uniwersyteckie (20), Sobótka czy inne aktywności sceniczne.

Ta mała inicjatywa z 2001 r. zapoczątkowała szereg różnych przedstawień i występów. Teatr ITP w tym czasie wychodził na scenę 533 razy. Przede wszystkim w Lublinie, ale też w wielu innych miejscowościach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Zielona Góra, Gdynia, Rzeszów, Oświęcim, Przemyśl, Bydgoszcz, Nidzica, Elbląg, Świecie, Płock...) i za granicą (Berlin, Oslo). Gościł na scenach wielkich, jak np. Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Nowy w Łodzi, ale też i w małych, nikomu nieznanych miasteczkach i wioskach.

Z okazji jubileuszu, mając na uwadze czas pandemiczny, nie można - wzorem lat poprzednich - zorganizować wielkiego koncertu. Tym razem teatr zaprasza przed komputery (FB Teatr ITP), bowiem 26 kwietnia o godz. 16 będzie dwugodzinne spotkanie online z wieloma gośćmi teatru. Przy tej okazji będzie trochę wspomnień, a także prezentacja tych dziedzin sztuki, którym poświęcają się na co dzień aktorzy biorący obecnie i w przeszłości udział w działaniach ITP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy