Inicjatorem projektu muzycznego, który rozpocznie się w tym roku 2 maja, jest główny organista archikatedry lubelskiej Stanisław Maryjewski.
Chodzi o to, jak przekonuje, by zaprezentować wspaniałe możliwości brzmieniowe instrumentu znajdującego się w lubelskiej archikatedrze. Organy przeszły generalny remont w latach 2018- 2020. Renowację przeprowadził Krzysztof Deszczak, lubelski organmistrz z pasji i wykształcenia, wykonawca kilku udanych remontów instrumentów w lubelskich kościołach, m.in. w parafii św. Michała Archanioła, Nawrócenia św. Pawła czy pojezuickiego kościoła św. Piotra Apostoła.
Tegoroczna edycja festiwalu ma być hołdem dla kard. Stefana Wyszyńskiego w roku jego planowanej beatyfikacji oraz dla Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin. W związku z tym podczas wydarzenia, oprócz muzyki organowej, usłyszymy poezję Norwida, m.in. "Litanię do Najświętszej Maryi Panny" oraz sentencje wypowiedziane do narodu polskiego przez Prymasa Tysiąclecia.
W ramach festiwalu - jak informują organizatorzy - odbędą się trzy koncerty organowe w wykonaniu polskich organistów koncertujących w kraju i za granicą. Jako pierwsza 2 maja wystąpi Katarzyna Olszewska, później - 16 maja - zagra Maciej Lamm, a 23 maja - Patryk Podwojski. Na 30 maja zaplanowany został koncert chóralno-organowy, w którym wystąpi Chór Archikatedry Lubelskiej pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, a przy organach zasiądzie S. Maryjewski. W programie usłyszymy utwory m.in.: Mozarta, Gounoda, Bacha i Liszta oraz improwizacje. Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 20, a wstęp na nie jest wolny.