Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Na KUL będzie można studiować kryminologię

KUL otwiera studia na kierunku kryminologia. To oferta dla osób, które chcą pracować w służbach mundurowych, organach wymiaru sprawiedliwości, usługach detektywistycznych lub prowadzić działalność, np. szkolenia i treningi z zakresu kryminologii, w tym cyberbezpieczeństwa.

Już od nowego roku akademickiego KUL otwiera studia I i II stopnia na kierunku kryminologia.

Uczelnia przygotowała dwie specjalizacje do wyboru: analitykę kryminalistyczną oraz prewencję zachowań przestępczych. Pierwsza ukierunkowana jest na kompetencje potrzebne do prowadzenia specjalistycznych badań i analiz w trakcie dochodzenia i próby wyjaśnienia popełnionego przestępstwa, a także umiejętności z zakresu zwalczania cyberprzestępczości, profilowania kryminalistycznego, taktyk i technik detektywistycznych, balistyki. Druga przygotowuje do diagnozowania sytuacji kryminogennych, pomocy ofiarom przestępstw oraz przeciwdziałania patologiom społecznym. Absolwenci uzyskają także praktyczne umiejętności z zakresu mediacji i komunikacji w sprawach karnych, a także analizy cyfrowych śladów, wykorzystania sztucznej inteligencji w kryminalistyce oraz przeciwdziałania uzależnieniom płynących z nowych technologii.

Praktyczną wiedzę studenci zdobędą podczas ćwiczeń oraz praktyk zawodowych. Ci, którzy wybiorą analitykę kryminalistyczną, spędzą 150 godzin m.in. w placówkach służb mundurowych, prywatnych agencjach ochrony i laboratoriach kryminalistycznych. Natomiast adepci prewencji zachowań przestępczych odbędą praktyki m.in. w organach wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, instytucjach pozarządowych i firmach zajmujących się ochroną użytkowników Internetu.

- Studia z zakresu kryminologii prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół naukowców, a znaczna część zajęć wykładana będzie przez praktyków z zakresu kryminalistyki, wymiaru sprawiedliwości i resocjalizacji, pracujących w policji, Służbie Więziennej, żołnierzy Wojska Polskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisał umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie – wyjaśnia Jan Gondek z zespołu przygotowującego program nowego kierunku studiów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy