Nowy numer 11/2024 Archiwum

63. Tydzień Filozoficzny i spory o prawdę

Powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem. Powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą.

Jest to prawdopodobnie najstarsza ogólnofilozoficzna konferencja organizowana w Polsce w sposób ciągły. Wydarzenie organizowane na KUL ma na celu popularyzację myśli filozoficznej i przeznaczone jest dla szerokiego odbiorcy. Twórcy i uczestnicy sięgają jednak po wymagające i skomplikowane zagadnienia i problemy. Od 1958 r. Koło Filozoficzne Studentów, które organizuje Tygodnie Filozoficzne przy wsparciu Koła Studentów Kognitywistyki, miało przyjemność gościć m.in. Romana Ingardena, Karola Wojtyłę, Tadeusza Czeżowskiego, Władysława Tatarkiewicza, Józefa Tischnera, Izydorę Dąbską i wiele wybitnych postaci z kręgu nauk filozoficznych i nie tylko.

Tegoroczna, 63. edycja wydarzenia nosiła tytuł: „Spory o prawdę”, dlatego nie należy się dziwić, że sięgnięto po myśl Arystotelesa, który w „Metafizyce” stwierdza, że powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem. Powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą.

Wydarzenie odbyło się w formule online od 10 do 12 maja, także pod patronatem medialnym „Gościa Lubelskiego”. Rozpoczęła je Msza św. w kościele akademickim w intencji zmarłych profesorów Wydziału Filozofii.

Wydarzenie otworzyli prof. Marek Lechniak, dziekan Wydziału Filozofii oraz Aleksander Trubiłowicz, prezes Koła Filozoficznego Studentów KUL. W dyskusjach i panelach tematycznych wystąpili m.in.: Paweł Rojek, Marek Piwowarczyk, Judith Wolfe, Piotr Jaroszyński, ks. Tomasz Duma, Agnieszka Lekka-Kowalik, Krzysztof Saja, Ireneusz Ziemiński czy Jacek Wojtysiak. Debata z udziałem dwóch ostatnich profesorów trwała ponad trzy godziny.

Od kilku lat Wydział Filozofii na katolickim uniwersytecie w Lublinie aktywnie promuje refleksję filozoficzną, popularyzuje naukę – również w mediach społecznościowych. Wykładowcy, profesorowie oraz studenci są aktywni w przestrzeni publicznej przez co ich oddziaływanie jest odczuwalne. Na uwagę zasługuje m.in. prof. Jacek Wojtysiak, stały felietonista „Gościa Lubelskiego” oraz serwisu „Gosc.pl”. Jego ostatni tekst, zatytułowany „Czy jesteśmy świadkami nowej rewolucji” spotkał się z dużym zainteresowaniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy