Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dyspensa dla narzeczonych i gości weselnych została przedłużona do 30 czerwca 2022 roku

Dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości wydał metropolita lubelski.

W archidiecezji lubelskiej przedłużono dyspensę od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości dla narzeczonych i gości weselnych, gdy nie ma możliwości ustalenia daty ślubu i przyjęcia weselnego na inny dzień tygodnia niż piątek.


Dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości

Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, kierując się racjami duszpasterskimi oraz dobrem narzeczonych i ich rodzin, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu.

Możliwość skorzystania z powyższego zezwolenia kończy się z upływem 30 czerwca 2022 r.

Udzielam dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek (kan. 87 KPK) pod warunkiem podjęcia przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy.

+Stanisław Budzik
Arcybiskup Metropolita Lubelski

Lublin, 14 maja 2021 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy