Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Lubelskie archiwa rodzinne niepodległej

Wirtualna wystawa i publikacja niecodziennych dokumentów i fotografii przechowywanych w rodzinnych zbiorach, a dotyczących życia Polaków na początku XX wieku, została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Publikacja "Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej" stanowi katalog wystawy pod tym samym tytułem przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Lublinie w 2020 r. w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Wystawa ta jest dostępna na platformie internetowej Lubelskie Archiwum Cyfrowe pod adresem: http://lac.lublin.pl/archiwarodzinne/.

W katalogu zaprezentowano materiały z archiwów związanych z Lublinem i Lubelszczyzną: Stanisława Augustowskiego, Wacława Bajkowskiego i jego synów, Jana Dobrowolskiego, Arseniusza Flaka, Aleksandra Gantnera, braci Kazimierza i Stanisława Kalinowskich, Mariana Kołodyńskiego, Jerzego Kulpy, Marii Machoń z d. Tuora, Tadeusza Mycka, Henryka i Wacława Policzkiewiczów oraz rodzin: Maksoń, Sekutowiczów, Basiewiczów, Noskiewiczów, Rudnickich i Armatysów, de Sas Stupnickich, Kleniewskich, Wolaninów i Zamoyskich. Przechowywane są one w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie i jego oddziałów w Kraśniku i Radzyniu Podlaskim lub stanowią własność prywatną.

Spuścizny osobiste i archiwa rodzinne zawierają bogaty materiał źródłowy do badań nad historią gospodarczą, polityczną, społeczną czy wojskową, ilustrujący jak długie, trudne oraz bardzo różne były drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości w XX w. To także doskonałe źródło do poznania obyczajowości i życia codziennego w minionych latach.

Niniejsza publikacja, prezentując szerokiemu gronu odbiorców przykłady materiałów przechowywanych w rodzinnych archiwach, ma zwrócić uwagę na potrzebę objęcia właściwą ochroną tej części narodowego zasobu archiwalnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy