To jedno z ważniejszych wydarzeń w tym roku akademickim, nie tylko na Wydziale Nauk Społecznych KUL.
Środowisko studentów i wykładowców dziennikarstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mimo pandemii nie zrezygnowało w bieżącym roku akademickim z cyklicznych wydarzeń, nawet spotkania świąteczne przebiegły zgodnie z tradycją, mimo że online. Studenci Koła Naukowego Dziennikarstwa zorganizowali wydarzenie ogólnopolskie o doniosłym znaczeniu, gromadząc jednego dnia wybitnych naukowców z siedmiu ośrodków akademickich oraz dziennikarzy i praktyków reprezentujących najważniejsze media w kraju i regionie. Dodać należy organizację paneli studenckich, co stanowi charakterystyczne działanie Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, koncentrującego uwagę na przekazywaniu wiedzy, tworzeniu wspólnoty i wspieraniu aktywności przyszłych dziennikarzy i specjalistów z zakresu marketingu i komunikowania społecznego.
Wspólnota poszukiwań prawdy
Konferencję „Media w dobie pandemii COVID-19”, m.in. pod patronatem „Gościa Lubelskiego”, otworzyli kurator koła studentów Julia Dudzińska i dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL prof. Arkadiusz Jabłoński. Dziekan podziękował studentom za organizację. – W kwietniu tego roku minęło 13 lat istnienia studiów dziennikarskich na naszym uniwersytecie. To, że możemy się tu spotkać, zawdzięczamy pasji założycieli studiów dziennikarskich na KUL. Dlatego nie sposób nie wspomnieć osoby o. Lena Dyczewskiego. Krok po kroku starał się, żeby te studia miały swą formę zinstytucjonalizowaną. To niezwykle zasłużona postać dla naszego uniwersytetu i mediów w Polsce – mówił prof. Jabłoński.
Przywołał dwa z tzw. przykazań sformułowanych przez o. Dyczewskiego, aktualnych także w obecnej sytucji: „Miej własną opinię na temat ważnych zagadnień życia i nie wierz wszystkiemu, co czytasz w prasie, słyszysz w radiu, oglądasz w telewizji i internecie” oraz „Nie pozwól uzależnić się. Broń swojej wolności, zachowaj dystans i postawę krytyczną wobec tego, co czytasz, słyszysz, oglądasz”. – Cieszymy się wspaniałym zespołem teoretyków, analityków mediów i praktyków dziennikarzy. Zespołem sprawnie zarządza prof. Justyna Szulich-Kałuża, która właśnie została członkiem Polskiej Akademii Nauk w komitecie dyscypliny nauk o komunikacji i mediach – podkreślił prof. Jabłoński.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się