Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Znane są już atrakcje Nocy Kultury

Wiszące ryby, ping-pongowe żyrandole i nietoperze na ulicy Dominikańskiej to tylko część z atrakcji, które będzie można zobaczyć już 4 czerwca. Tego dnia rozpoczyna się szalona, najdłuższa na świecie noc - Noc Kultury 2021.

Tegoroczne wydarzenie rozciągnie się w czasie. Nie będzie to jedna noc, a wiele, tak by każdy zainteresowany mógł bez tłoku obejrzeć przygotowane atrakcje. Noc Kultury odbędzie się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca.

Ta wyjątkowa edycja potrwa więc przez kilka tygodni i będzie miała formułę spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będzie można szukać magii i piękna.

- Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach będą się zmieniać, zaprezentujemy te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim będzie MOC Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania. Czujemy moc, gdy jesteśmy częścią grupy. Moc to ludzie! Zapraszamy wszystkich mieszkańców i przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo, oraz do nieustannego patrzenia na nie z czułością - wyjaśniają organizatorzy.

Już 4 czerwca będzie można zobaczyć m.in:

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (04.06-21.07, ul. Bramowa)

Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowiliśmy wyjąć z szafy część naszej menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… - nad głowami przechodniów zawisną dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

Planeta Lublin (04.06-21.07, Plac Łokietka)

Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat?

Brama Małego Księcia (4.06-10.06, Archidiakońska 1 /brama)

„Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” - grupa Bombardowanie Włóczką wydziergała ten właśnie moment.

Guernica (4.06-21.07, dziedziniec Zamku Lubelskiego)

„Guernica” Pablo Picasso z 1937 r. to jeden z najsłynniejszych obrazów świata. Jest ponadczasowym protestem artystycznym przeciwko okrucieństwu wojny. Studenci WSPA ożywili obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy zobaczymy na wielkoformatowym wydruku w formacie zbliżonym do oryginału.

Rybak z Rybnej (4.06-9.06, Brama Rybna)

Wiele osób nie wie, że lico elewacji zdobiła niegdyś dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Nietoperze z Dominikańskiej (4.06-21.07, ul. Dominikańska)

„Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. - zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej.

Żyrandole! (04.06-16.06, bramy: Grodzka 7, Grodzka 5, Grodzka 3)

Nad głowami przechodniów zawiśnie instalacja wykonana z czterech tysięcy piłeczek ping-pongowych, które ożyją delikatnie poruszane wiatrem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy