Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Abp Budzik: Aby każdy z nas był kapłanem z pasją

W przypadające 27 maja święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana odbyły się spotkania modlitewne kapłanów archidiecezji lubelskiej w regionach duszpasterskich.

Spotkania prezbiterów archidiecezji lubelskiej w ramach „Dni modlitwy o uświęcenie kapłanów” mają na celu rozwój duchowości prezbiterów, osobiste nawrócenie, wzmocnienie jedności z biskupem oraz ze wspólnotą kapłańską. 

Spotkanie duchowieństwa z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim, odbyło się w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie. Konferencję wygłosił ks. Mirosław Bielecki, opierając się o zapiski duchowe sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Księża obecni na spotkaniu modlitewnym uczestniczyli w modlitwie brewiarzowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, mogli również skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a wreszcie razem z pasterzem sprawować Eucharystię. - Dziękujemy dziś Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi, że podzielił się z nami swoim kapłaństwem, że nas powołał, że nas posyła - mówił we wstępie do Mszy św. abp Stanisław. W homilii nawiązał do książki „List do moich kapłanów”, napisanej przez kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956. Przywołał fragment dotyczący duchowości kapłańskiej i fragment poświęcony Eucharystii. - Wzywajmy Matkę Bożą Chełmską, aby każdy z nas, na wzór Chrystusa Najwyższego Kapłana, był kapłanem z pasją, którego myślą będzie Bóg i którego serce będzie biło w rytm serca Chrystusa - akcentował.

W Lublinie spotkanie miało miejsce w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Przewodniczył mu ks. prof. Bogusław Migut, konferencję wygłosił ks. dr Ryszard Podpora. W Lubartowie w sanktuarium św. Anny spotkaniu kapłańskiemu przewodniczył bp Józef Wróbel, konferencje wygłosił ks. dr Wojciech Rebeta. W Kraśniku w kościele Wniebowzięcia NMP spotkaniu prezbiterów przewodniczył bp Mieczysław Cisło, a konferencję wygłosił ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym przewodniczył bp Adam Bab, a konferencję wygłosił ks. dr Andrzej Krasowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy