W Lublinie ten sport uprawia na różnym poziomie trudności kilkaset osób. Są wśród nich również studenci KUL, którzy biorą udział w trwających właśnie Akademickich Mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie.
W kampusie na Poczekajce została oddana do użytku salka wspinaczkowa. - W ten sposób spełniamy oczekiwania naszych studentów, wśród których wspinaczka staje się coraz bardziej popularna - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Jak mówił kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu KUL Piotr Olejarnik, studenci będą mogli korzystać z nowego obiektu już od jutra, choć na razie poza zajęciami, bo te odbywają się nadal zdalnie. - W ramach zajęć profilowanych wychowania fizycznego studenci mogą wybrać jedną z wielu dziedzin sportu. Od października jedną z nich będzie również wspinaczka - powiedział. Dodał, że w planach jest także powołanie na uczelni sekcji wspinaczkowej.
Trener Grzegorz Gajaszek ocenił, że sala wspinaczkowa to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Lublinie. Wyjaśnił, że będzie można tu trenować jedną z trzech dyscyplin wspinaczkowych - bouldering. To szczególnie wymagający i widowiskowy rodzaj wspinaczki, konkurencja, w której sportowcy wspinają się bez asekuracji, pokonując tzw. problemy. Salę zaprojektowano w taki sposób, by mogły z niej korzystać osoby o różnym wieku i o różnym stopniu umiejętności w wspinaczce sportowej lub rekreacyjnej.
Wysokość ścianek, w które wyposażona jest sala, to maksymalnie
Z sali wspinaczkowej będą mogli korzystać nie tylko studenci i pracownicy KUL, ale również mieszkańcy Lublina. To kolejny obiekt w kompleksie sportowym KUL, na który składają się: hala sportowa z trybunami (podzielona na 3 sektory), sala sportów walk, siłownia, sala fitness, 4 boiska do siatkówki plażowej, 4 kryte korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią, 2 korty do squasha i boisko wielofunkcyjne.
Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Potulickiej.