Nowy numer 23/2021 Archiwum

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

To może być jedyna okazja, by w dzisiejszych czasach zobaczyć, jak dawniej wyglądały prace polowe na wsi. Ciekawych tradycji i zwyczajów sprzed lat Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na sianokosy.

Nastał czerwiec - trawa jest wysoka i już kwitnie. To idealny czas na pokaz prac związanych z koszeniem i zbiorem traw. Do obejrzenia tych czynności zaprasza Muzeum Wsi Lubelskiej.

W najbliższą niedzielę na łąki skansenowskiego sektora Powiśle wyjdą kosiarze, by przeprowadzić sianokosy. Prezentowane przez nich prace będą wykonywane z użyciem tradycyjnych narzędzi. Zwiedzający tego dnia zobaczą, jak wyglądało koszenie trawy kosą czy przewracanie siana drewnianymi grabiami. Usłyszą także dźwięk kosy klepanej na babce oraz opowieść o losie mieszkańców łąk podczas sianokosów.

- Dzięki naszym muzealnikom wysłuchają narracji nie tylko o pracach, jakie będą trwały na łące, ale również o kulturowym wymiarze sianokosów oraz o naszych muzealiach związanych z tym zagadnieniem. Zapach świeżo skoszonej trawy, unoszący się nad łąkami Powiśla, będzie idealnym uzupełnieniem tego malowniczego pejzażu i pouczającego popołudnia - zachęcają do odwiedzania skansenu muzealnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama