Nowy numer 22/2023 Archiwum

Znamy datę otwarcia III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, podał oficjalną datę podczas modlitwy "Anioł Pański" w kaplicy Darów Wieczernika.

Uroczyste otwarcie synodu nastąpi 25 września. Informację na Twitterze przekazał mediom i opinii publicznej ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Dekret zwołujący III Synod Archidiecezji Lubelskiej podpisał 25 marca 2019 r. abp Budzik, metropolita lubelski. "Jedną z najdawniejszych i najbardziej sprawdzonych instytucji Kościoła są synody diecezjalne, czyli zwoływane i kierowane przez biskupów zgromadzenia doradcze, w których uczestniczą kapłani i wierni świeccy Kościoła lokalnego celem adaptowania praw i norm Kościoła powszechnego do konkretnej sytuacji w diecezji. Zadaniem synodów jest także odnowienie życia religijnego, znalezienie skutecznych metod działalności apostolskiej, ożywienie istniejących dzieł i inicjatyw oraz stosowna odpowiedź na wyzwania współczesności" - czytamy w dekrecie. - Synod ma służyć Kościołowi, aby się przyjrzał temu, w jakim jest miejscu. Jaka jest nasza wierność Ewangelii, jakie wyzwania stawia przed wierzącymi współczesność, co nam dobrze wychodzi, a z czym sobie nie radzimy, jakie mamy narzędzia, jak się sprawdzają struktury w naszej archidiecezji, jak wygląda życie religijne w parafiach? - podkreślał wielokrotnie metropolita lubelski.

Zgodnie ze słowami metropolity lubelskiego, synod ma za zadanie pogłębiać życie religijne, pobudzać działania duszpasterskie oraz promować świętość kapłanów i świeckich. "Soborowa nauka o Kościele jako ludzie Bożym pozwoliła odczytać synod jako wspólną drogę, ponieważ posługa biskupa nie może być wypełniana w sposób odizolowany, lecz w duchu wspólnoty, w łączności z całym ludem Bożym" - podkreślał przed rokiem abp Budzik.

Zadaniem zgromadzeń synodalnych jest promowanie komunikacji i wymiany opinii pomiędzy reprezentantami różnych środowisk diecezjalnych. Ta wymiana winna służyć wspieraniu wychowania katolickiego, formacji w wierze i kształtowaniu sumień. Uczestnictwo w procesie synodalnym ma pogłębiać świadomość przynależności do Kościoła i odpowiedzialność za jego misję ewangelizacyjną. Winno wzmacniać jedność między biskupem i prezbiterium oraz między kapłanami i wiernymi świeckimi. Obecnie trwa faza przygotowawcza, a jej celem jest "określenie szczegółowych zagadnień, które zostaną wskazane przez biskupa diecezjalnego jako tematy obrad synodalnych". Synodem diecezjalnym w ścisłym tego słowa znaczeniu są sesje plenarne.


Więcej o III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej w 25/2021 numerze "Gościa Lubelskiego" na 27 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast