Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ruszają pokazy na lubelskiej fontannie

W ostatni piątek miesiąca, czyli 25 czerwca, startują tegoroczne pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim. Widowisko jest atrakcją, która przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców Lublina.

Pokazów będzie kilka, w zależności od przygotowanego harmonogramu.

– Kompleks fontann na placu Litewskim cieszy mieszkańców i jest atrakcją dla przyjeżdżających już piąty sezon. Fontanny dają wytchnienie od upałów, a wieczorami są miejscem niezwykłych widowisk z wykorzystaniem światła i dźwięku. W tym roku rozpoczęcie pokazów przesunęło się ze względu na obostrzenia epidemiczne ograniczające możliwość swobodnego korzystania z wydarzeń kulturalnych. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli ponownie korzystać z tych atrakcji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku pokazy rozpoczną się w ostatni weekend czerwca. W piątek i sobotę o godz. 21.30 zaprezentowane zostaną 4 pokazy, według poniższego harmonogramu:

25 czerwca, piątek - historia placu Litewskiego na wesoło, Anioły Lubelskie

26 czerwca, sobota - Czarcia Łapa, Unia Narodów

Natomiast harmonogram pokazów w lipcu, które również odbywać się będą od godz. 21.30, wygląda następująco:

2 lipca, piątek - wydarzenia kulturalne, historia placu Litewskiego na wesoło

3 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Anioły Lubelskie

9 lipca, piątek - Unia Narodów, wydarzenia kulturalne

10 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Sen o mieście

16 lipca, piątek - Czarcia Łapa, historia placu Litewskiego na wesoło

17 lipca, sobota - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

23 lipca, piątek -  Sen o Mieście, wydarzenia kulturalne

24 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Unia Narodów

30 lipca, piątek - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

31 lipca, sobota - wydarzenia kulturalne, Sen o mieście

Czarcia Łapa to najnowszy pokaz multimedialny nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię pokazu oraz Piotr Bańka, odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Tym razem strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.

Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com.

Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama