Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nie żyje ks. prof. Zdzisław Chlewiński

Społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego żegna swojego profesora, wybitnego psychologa.

Ksiądz Zdzisław Chlewiński urodził się 27 lutego 1929 r. w Waldkowie na Wileńszczyźnie,

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 roku. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w gorzowskiej parafii katedralnej.

W 1957 r. skierowano go na Katolicki Uniwersytet Lubelski na dalsze studia specjalistyczne z zakresu psychologii. 4 lipca 1963 r. uzyskał stopień doktora. Pozostał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie kontynuował pracę naukową i dydaktyczną. W roku 1972 uzyskał habilitację i objął kierownictwo Katedry Psychologii Eksperymentalnej. W tym samym roku papież Paweł VI przyznał mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

W 1980 r. został dziekanem Wydziału Filozofii, a rok później - dziekanem Wydziału Nauk Społecznych. W roku 1988 uzyskał tytuł profesora. Był autorem wielu książek i artykułów naukowych, promotorem i recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych, członkiem Polskiej Akademii Nauk. W roku 2001 przeszedł na emeryturę. 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 30 czerwca o godz. 11.00 w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.

Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana w Lublinie 5 lipca o godz. 12.00 w kościele akademickim KUL.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Lipowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama