Nowy numer 38/2021 Archiwum

Parafia Matki Bożej Fatimskiej ma nowego proboszcza

- Dziękuję Bogu za życie, powołanie i prowadzenie. Zaczynam nowy rozdział, przejmując pałeczkę w sztafecie proboszczów w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie - mówi ks. Wiesław Kosicki.

Uroczyste  wprowadzenie nowego proboszcza odbyło się 11 lipca. Ks. Wiesława Kosickiego wprowadził do parafii bp Artur Miziński, który przewodniczył Mszy św.

- Bóg ma dla naszego życia plan. Jesteśmy wybrani, usynowieni i odkupieni. Wszystko to dokonało się przez Chrystusa i w Chrystusie. Ten plan obejmuje wszystkich ludzi. Każdy z nas został wezwany do uczestniczenia w życiu wiecznym. Zostaliśmy włączeni w to dzieło przez chrzest święty. Ta prawda wyznaczająca sens naszemu istnieniu ma być głoszona przez wszystkie wieki - mówił bp Artur.

Podkreślił też, że Bóg wciąż posyła swych uczniów, by szli i głosili zbawienie w Jezusie i miłość Boga do człowieka.

- Podstawowym warunkiem tego głoszenia jest posłanie. Nikt nie bierze tej godności dla siebie. W niedzielnym czytaniu prorok mówi, że został powołany od zwykłych zajęć. W Ewangelii słyszymy, że Chrystus wybiera Dwunastu i posyła, by szli bez żadnych zabezpieczeń i głosili Dobrą Nowinę. Wyposaża ich w moc wyrzucania złych duchów czy uzdrawiania chorych. To posłanie wciąż się dokonuje - mówił biskup.

Przypomniał też, że i dziś niektórzy są powołani, by przez święcenia głosić słowo Boże i udzielać sakramentów.

- Tak, jak przez wieki, tak i dziś nie brakuje tych, którzy chcą zamknąć usta głoszącym Ewangelię. W każdej wspólnocie są ci, którzy chcą słuchać i iść za Chrystusem, i ci, którzy nie chcą słuchać i odrzucają zbawienie. W takim świecie trzeba nam żyć i nie ustawać w głoszeniu Dobrej Nowiny. Wszyscy jesteśmy powołani, by razem tworzyć wspólnotę, żyć miłością braterską, pogłębiając swoją wiarę, iść przez życie, czyniąc ziemię poddaną. Do takiego zadania został powołany także ks. Wiesław, by przewodzić tej wspólnocie parafialnej - mówił bp Artur.

Odwołał się też do nauczania św. Jana Pawła II, który mówił, że posługa kapłana jako przewodnika wspólnoty ma charakter chrystocentryczny. Znaczy to, że Chrystus musi być w centrum poprzez sprawowanie Eucharystii, udzielanie sakramentów i przewodniczenie modlitwie. Obecność Chrystusa czyni z parafii wspólnotę wierzących. Pasterzem tej wspólnoty jest kapłan, który służy innym i współpracuje z innymi.

- Takie zadania stają przed ks. Wiesławem. Niech Pan cię umacnia i prowadzi. Czas upływa, zmienia się sztafeta posługujących, zmieniają się warunki życia. Nawet jeśli wszystko się zmienia, niezmiennym pozostaje Bóg i Kościół potrzebny do zbawienia dusz. To nasz czas, dany nam do wykorzystania. Starajmy się go wykorzystać do budowania miłości i wspierajmy się wzajemnie - mówił biskup.

Ks. Wiesław Kosicki wchodząc do wspólnoty parafialnej, dziękował za dar życia i powołania, ale też dar wybrania do posługiwania.

- Jesteśmy w trudnym czasie. Bóg daje nam doświadczyć trudnego wyzwania - wirusa, który napsuł nie tylko w życiu zawodowym czy rodzinnym, ale i duchowym. Mam nadzieję, że niedługo ta choroba zostanie opanowana, a my będziemy wracać także do kościoła, by na żywo wychwalać Boga, korzystać z sakramentów świętych. Dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem przez powołanie mnie na urząd proboszcza. Ksiądz abp Stanisław przekazał mi niejako pałeczkę w sztafecie księży proboszczów tej parafii. Odbieram ją od księdza Józefa, który pozostaje z nami. Będzie nas teraz pięciu na plebanii, gotowych służyć wam w tej wspólnocie - mówił ks. Wiesław.

Zwrócił się także do ks. Józefa, poprzedniego proboszcza, który przeszedł  na emeryturę.

- Księże prałacie Józefie, przejmuję pałeczkę z twoich rąk. Tak jak spotkaliśmy się w dniu wręczenia nominacji, spojrzeliśmy na siebie z przyjaźnią, która - mam nadzieję - będzie trwała. Liczę, że będziesz mnie uczył, jak być proboszczem. Trwając w duchowości maryjnej, będziemy budować naszą codzienność wynikającą z bycia uczniami Jezusa - mówił o przyszłości parafii nowy proboszcz.

Ks. Wiesław Kosicki w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Do tej pory pełnił funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama