Rektor katolickiego uniwersytetu w Lublinie zapowiedział w rozmowie dla KAI, że uchwała zapowiadająca nowy kierunek będzie procedowana na jesiennym posiedzeniu senatu.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL w rozmowie z Dawidem Gospodarkiem i Marcinem Przeciszewskim dla KAI poinformował, że na nowym kierunku jakim jest położnictwo - jest już komplet studentów. Popularnością na I i II stopniu studiów cieszy się też pielęgniarstwo, które być może niebawem będzie można studiować w Filii w Stalowej Woli. Rektor zdradził również plany związane z uruchomieniem medycyny na katolickim uniwersytecie.
- Uniwersytet po 1989 zaczął wprowadzać nauki ścisłe. Była to ochrona środowiska, biologia, potem biotechnologia, matematyka, informatyka. W ostatnich dwóch latach wdrożone zostały także nauki o zdrowiu – najpierw pielęgniarstwo, obecnie to już oba stopnie studiów. Od października ruszamy z położnictwem. Zabiegamy też o uruchomienie pielęgniarstwa w Filii KUL w Stalowej Woli. Intensywnie pracujemy nad tym, by otworzyć kierunek lekarski. Ambicje takie przyświecały władzom uczelni już w 1938 r. – istnieje taka ustawa senatu. Wówczas ustalono że w 1940 roku ma zostać otwarty kierunek lekarski. Sytuacja polityczna w kraju nie pozwoliła na realizację planów, obecnie możemy do nich powrócić. Uchwała, która zapowie kierunek, będzie procedowana na jesiennym posiedzeniu senatu. Rok 2023 może być realnym terminem dla uruchomienia medycyny na KUL - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. prof. Mirosław Kalinowski.