Nowy numer 29/2021 Archiwum

Chełmskie antepedium na wystawie w Krakowie

Zakończyły się prace konserwatorskie przy srebrnym antepedium z bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Zanim jednak znów wróci do Chełma, będzie pokazane w Krakowie.

Zakończyły się prace konserwatorskie przy srebrnym antepedium z bazyliki pod wezwaniem Narodzenia NMP, w dawnej katedrze unickiej w Chełmie – informuje Lubelski Konserwator Zabytków. Zabytek powróci do chełmskiej świątyni pod koniec września. Najbliższe 3 miesiące będzie eksponowany w Muzeum Narodowym w Krakowie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Antepedium z Chełma to pamiątka zwycięskiej bitwy króla Jana Kazimierza. Przedstawia ono króla, który składa hołd Matce Bożej Chełmskiej po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem.

W tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego, a cudowna ikona Matki Bożej Chełmskiej miała w nim swój udział. Świadczy o tym opis na antepedium w języku łacińskim, który w polskim tłumaczeniu brzmi: "Zwycięstwo sławnej cudami w swoim obozie Maryi pod Beresteczkiem, gdzie najjaśniejszy Jan Kazimierz, król Polaków, w obecności tego świętego obrazu, obrawszy hasło: »Najświętsza Marya Chełmska«, zwycięskim polskim orężem zniszczył sprzysiężony związek zbuntowanych Kozaków ze Scytami przeciw Państwu roku Pańskiego 1651 - 10 czerwca".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama