Z Lubelszczyzny do Japonii. Nasi sportowcy na olimpiadzie w Tokio

W stolicy Japonii zameldowała się ostatecznie grupa ośmiu zawodników, występujących na co dzień klubach z województwa lubelskiego. To o jednego więcej w porównaniu z poprzednimi igrzyskami w Rio de Janeiro.

W Tokio wystąpić miało w sumie 216 sportowców z Polski (103 kobiety i 113 mężczyzn), którzy będą rywalizować w 28 dyscyplinach - jednak ze stolicy Japonii ze względu na błędną interpretację przepisów przez polskich związkowców wróciło 5 pływaczek i pływaków, w tym Jan Hołub z AZS UMCS.

Pięcioro zawodników reprezentujących barwy KU AZS UMCS Lublin powalczy o medale w konkurencjach lekkoatletycznych. W tej grupie znaleźli się: Paulina Guba (pchnięcie kulą), Malwina Kopron (rzut młotem), Andżelika Mach (maraton), Małgorzata Hołub-Kowalik (sztafeta 4x400 metrów i sztafeta mieszana) oraz Marcin Lewandowski (800 i 1500 metrów), który w zeszły piątek pobił rekord Polski w biegu na 1500 metrów.

AZS UMCS wysyła do Tokio również pływaków: Laurę Bernat (200 metrów stylem grzbietowym), Konrada Czernika (50 metrów stylem dowolnym). Jan Hołub niestety musiał wrócić z Tokio do Lublina.

Grono sportowców z Lubelszczyzny uzupełnia Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin), która będzie rywalizowała we wspinaczce sportowej. Warto zaznaczyć, że dyscyplina ta debiutuje w tym roku w programie igrzysk.

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się w piątek 23 lipca, a zakończą w niedzielę 8 sierpnia. Stolica Japonii będzie gościła najlepszych sportowców świata po raz drugi - była gospodarzem olimpiady także w 1964 r. Pierwotnie igrzyska miały się odbyć w lipcu i sierpniu 2020 r., ale pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów do przełożenia imprezy o 12 miesięcy. Wydarzeniu towarzyszą szczególne środki ostrożności, a także sceptycyzm społeczeństwa japońskiego, które obawia się skutków rozprzestrzeniania się wirusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..