Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wystawa z okazji 60-lecia Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Ekspozycja została zatytułowana "Doskonałość jest duszą natury żyjącej i martwej. Bolesław Prus pośród rzeczy". Wystawa jest dostępna dla mieszkańców i turystów.

W czwartek 29 sierpnia w Muzeum Bolesława Prusa przy ul. Poniatowskiego w Nałęczowie otwarto wystawę czasową: „Doskonałość jest duszą natury żyjącej i martwej. Bolesław Prus wśród rzeczy”. Zamiarem organizatorów jest uczczenie jubileuszu otwarcia placówki poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, które wysłuchały również wykładu prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej, poświęconego nieżyjącemu prof. Stanisławowi Ficie, wybitnemu znawcy twórczości Prusa i współzałożycielowi muzeum.

Wydarzenie zorganizowano z wyprzedzeniem, uwzględniając możliwość zmiany funkcjonowania instytucji ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- 3 grudnia 1961 roku w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Bolesława Prusa. Pałac, dawny Kursal, był jednym z ulubionych miejsc wypoczynku autora „Lalki”. Przez następnych 56 lat muzeum mieściło się w najważniejszym dla Nałęczowa budynku, a w 2017 roku zostało przeniesione do Ochronki im. Adama Żeromskiego, ufundowanej przez Stefana i Oktawię Żeromskich - informują pracownicy Muzeum Literackiego.

Wystawę zamykają słowa B. Prusa: „Doskonalcie - wolę, myśli, uczucie, ich cielesne organy i ich materialne narzędzia; bądźcie użyteczni dla samych siebie, dla swoich i dla obcych; a szczęście, o ile istnieje na tej ziemi, samo przyjdzie”.

- O ile jednak, jak udowadnia los przedmiotów należących do Prusa, świat materii może ulec szybkiemu zniszczeniu, o tyle mądre i piękne myśli pisarza, zamknięte w słowie, trwają - akcentują pracownicy muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy